Produktbeskrivelse
"Bær hvidt mens verden kigger!" Det er med disse ord, at Nike lancerer deres nyeste VM-kollektion, Just Do It Pack. Farvetemaet for kollektionen er perlemorshvid med metalliske Nike-logoer, som skal få spillerne til kæmpe for deres VM-drømme. Det relative simple design stråler af overskud, hvor Nike virkelig har kælet for detaljerne.
• Stilrent design med prangende farver på sålen
• Mercurial bruges af spillere som Cristiano Ronaldo, Neymar, Kylian Mbappé og Eden Hazard
• Mesh overdel - Vægt på 249 gram
Komfortabel og åndbar overdel i mesh
Skoen er opbygget med en overdel i mesh materiale, der indeholder overlejret NIKESKIN teknologi med særlig teksturering, for bedre greb i bolden ved høj fart. Konstruktionen smyger sig om din fod, hvilket medfører en second-skin lignende følelse, et unikt fit og usammenlignelig komfort. Indersiden af støvlen er udstyret med foring, for at øge komfortniveauet - mens hælens foring nærmest griber fat i foden og holder støvlen på plads. Perforering i den interne hælforing sørger for åndbarhed.
Dynamic Fit Collar giver den bedste pasform
Dynamic Fit Collar er den del af støvlen, som fortsætter op over anklen og minder om en sok. Denne forlængelse af fodboldstøvlen giver en følelse af, at støvlerne og dine ben smelter sammen i et. Du får støtte og et helt tæt fit omkring anklerne, mens der fortsat er mulighed for et helt frit bevægelsesmønster. Interaktionen med fodbolden løftes mærkbart, da din opmærksomhed på fødderne automatisk øges. På fronten har sokken en spids form, der fungerer som pull tab, så du nemmere og hurtigere kan få støvlen på.
Nytænkt ydersål sørger for overlegent greb
Ydersålen består af en non-marking gummisammensætning, der er specielt udviklet til at levere optimalt greb på hårde, jævne overflader. Indersålen er kontureret og tynd, og designet til at levere støddæmpning og hindre skred i støvlen.
Vægt: 249 gram
Dette er en sko med "non-marking" ydersål, der gør den egnet til brug på jævne, flade indendørsbaner af træ eller syntetisk materiale.