Åbner en Modal til at logge ind eller tilmelde dig som medlem
Dette er en kamp mellem to sider, hver gang du snører dine støvler, tager du et valg - instinktivt eller intentionelt. Du kan løbe en risiko eller spille på dine styrker, fejre i ekstase eller gøre publikum tavst. Det handler ikke om hvor du spiller, det handler om hvordan - bare gør det, eller gør det med stil. Hvem end du er, så er det hvad du gør på banen, der definerer dig. Det er på tide at vælge side. Ild eller is? Magista er lavet til playmakeren der med sine ustoppelige afleveringer orkestrerer angrebene, og derved splitter modstanderens kæder ad og efterlader dem i konstant ubalance. • En del af Fire & Ice Pack • Magista bruges af spillere som Andrés Iniesta, Mario Götze, Blaise Matuidi og Christian Eriksen • Syntetisk overdel – Vægt på kun 232 gram Opdateret overdel giver usammenlignelig boldføling Magista Onda 2 er lavet med en opdateret overdel, der indeholder områder med høj åndbarhed, elasticitet og support, der hvor du har mest brug for det. Dette gør støvlen yderst fleksibel og særdeles komfortabel. Den opdaterede overdel er udviklet efter omfattende undersøgelser, tests og analyser foretaget af Nike. Deres research afslørede hvor den menneskelige fod er mest sensitiv for berøring, mens den også kortlagde hvilke områder på foden, der bliver anvendt hyppigst og er mest effektive, ved boldbehandling. Baseret på disse resultater med højaktivitetsområder og forestillingen om, at støvlen skal fungere som en organisk forlængelse af foden, så skabte Nike en opdateret overdel. Den indeholder en indvendig polstring samt en integreret nubret tekstur, der er specieldesignet til at kommunikere med din følesans, når foden kommer i kontakt med bolden. På den måde skulle der forekomme en sensorisk forstærkning i disse højaktivitetsområder, så du får en bedre fornemmelse med bolden og dermed bedre kontrol. Kombineret med den friktion der skabes mellem bold og støvle, vil dette give dig en fordel ved driblinger i høj fart og ved vendinger, afleveringer samt afslutninger. Vægt: 232 gram Dette er en støvle til kunstige overflader, dvs. kunststof og grusbaner.
844417-061, 166153, Mænd, Sort, Nike Fire & Ice Pack, Nike, Uden sok, MagistaX, Voksne, Kontrol, Syntetisk, Turf (TF), Fodboldstøvler, Onda
Vi er her for at hjælpe
Unisport er autoriseret forhandler af førende brands
Uanset om du spiller med fokus på præcision, fart eller komfort, har Nike en støvle, der matcher din stil. Udforsk Phantom, Mercurial og Tiempo – og find den model, der passer perfekt til dig og dit spil.
Forstå de vigtigste forskelle mellem Nikes Elite, Pro, Academy og Club fodboldstøvler, baseret på deres funktioner, målgruppe og prisklasser.
Hver bane har sine unikke udfordringer. Derfor er det afgørende for både din præstation, skadesforebyggelse og støvlernes levetid, at du vælger de rette støvler til underlaget, du spiller på. Læs videre for at se, hvilke støvler der er det bedste valg til de forskellige typer underlag.