Produktbeskrivelse
Nike præsenterer nu Elite Pack, en kollektion af støvler designet til de aller bedste fodboldspillere. Kollektionen vil blive båret af nogle af det smukke spils dygtigste spillere, heriblandt Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Eden Hazard og Kevin De Bruyne. Med et par Elite Pack støvler på fødderne kan du være sikker på, at modstanderne nok skal spærre øjnene op, når du træder ind på grønsværen og er klar til kamp. Du sender et klart signal om, at du er forberedt, ambitiøs og går ekstremt fokuseret til opgaven. Hvis modstanderen mister koncentrationen i bare et splitsekund, så er det for sent - du udnytter enhver mulighed. Vis alle, at du er en del af eliten!
Magista er lavet til playmakeren der med sine ustoppelige afleveringer orkestrerer angrebene, og derved splitter modstanderens kæder ad og efterlader dem i konstant ubalance.
• Helt ny generation af Magista!
• En del af Elite Pack!
• Syntetisk overdel – Vægt på kun 217 gram
• Magista bruges af spillere som Andrés Iniesta, Mario Götze, Blaise Matuidi og Christian Eriksen
Opdateret overdel giver usammenlignelig boldføling
Magista Onda 2 er lavet med en opdateret overdel, der indeholder områder med høj åndbarhed, elasticitet og support, der hvor du har mest brug for det. Dette gør støvlen yderst fleksibel og særdeles komfortabel. Den opdaterede overdel er udviklet efter omfattende undersøgelser, tests og analyser foretaget af Nike. Deres research afslørede hvor den menneskelige fod er mest sensitiv for berøring, mens den også kortlagde hvilke områder på foden, der bliver anvendt hyppigst og er mest effektive, ved boldbehandling. Baseret på disse resultater med højaktivitetsområder og forestillingen om, at støvlen skal fungere som en organisk forlængelse af foden, så skabte Nike en opdateret overdel. Den indeholder en indvendig polstring samt en integreret nubret tekstur, der er specieldesignet til at kommunikere med din følesans, når foden kommer i kontakt med bolden. På den måde skulle der forekomme en sensorisk forstærkning i disse højaktivitetsområder, så du får en bedre fornemmelse med bolden og dermed bedre kontrol. Kombineret med den friktion der skabes mellem bold og støvle, vil dette give dig en fordel ved driblinger i høj fart og ved vendinger, afleveringer samt afslutninger.
Knopsystem designet til vendinger, driblinger og hurtige retningskift
Som spilfordeler i den moderne udgave af det smukke spil, bliver meget afgjort af, om du kan skifte retning og vende hurtigt. Ved hjælp af et avanceret computersystem, udviklede Nike en ny ydersål og et nyt knopsystem med fokus på, at optimere netop disse punkter. Prespunkter og flowet af kraftoverførsel under foden blev kortlagt, og forskellige former, mønstre og sammensætninger blev analyseret. Nike fandt den ideelle kombination og knopperne er blevet placeret de steder, hvor du har mest brug for greb i underlaget. De er desuden vinklet, så de fungerer som kløer ved acceleration og retningskift. Modsat virker de effektivt ved deceleration, så du kan stoppe op og skifte retning når du vil. Forfoden er ydermere splittet i to, så dine metatarsal knogler mere effektivt bliver aktiveret og skaber bedre kontakt med banen, så mest mulig energi føres ned i græsset. I kombination med knopperne på forfoden under trædepuden, der er designet til at give mulighed for 360 graders rotation, vil du være i stand til at udvikle mere kraft og dreje hurtigere.
Vægt: 217 gram
Dette er en AG-støvle specielt fremstillet til kunstgræsbaner.