Produktbeskrivelse
Nike præsenterer hermed Lock in. Let loose. Pack. En kollektion af støvler, der er inspireret af ritualerne inden kamp, hvor du tager dit udstyr på og binder dine støvler, imens du finder fokus. For hvis du er ikoncentreret og i zonen, så har modstanderne ikke en chance, når du giver slipper dine evner fri.
Tiempo er designet til spilleren der får det exceptionelle til at se let ud. Det er spilleren der styrer kampens tempo, har overblikket og skaber stabilitet på holdet med overlegne berøringer.
• En del af Lock in. Let loose. Pack
• Tiempo bruges af spillere som Sergio Ramos, Jérôme Boateng og Gerard Piqué
• Overdel af kalvelæder
Futuristisk og innovativ kalvelæderoverdel
Tiempo Ligera 4 er lavet med en premium kalvelæderoverdel uden syninger eller sømme på for- og midtfoden, der giver en fantastisk pasform samt et overlegent touch på bolden, så du er sikret komfort og boldkontrol i særklasse. En særlig kviltning på indersiden af læderet skaber en dæmpende effekt, så dine førsteberøringer bliver nemmere at styre. Dertil har støvlen også en meshforing, fra tåområdet op til midtfoden, der forhindrer overstrækning af læderet og dermed bevarer støvlens oprindelige fit.
Unikke egenskaber
Støvlen konstrueret med en vævet hæl der tilføjer åndbarhed, elasticitet og støtte. Pløsen er hæftet fast til overdelen med elastiske kiler og derudover er støvlen udstyret med særlige kabler, der er integreret med snørebåndene. Kablerne er udviklet til at håndtere stress ved højintens kraftpåvirkning.
Optimal stødabsorbering
Støvlen har en Lunarlon skum midtsål, der giver støtte og en stødabsorbering i særklasse. Lunarlon-sålen anvendes også på mange af Nikes løbesko, hvor kravene til stødminimering er enorm. Derudover sikrer et zoneindelt herringbone-mønster på ydersålen et effektivt greb i underlaget.
Skoen har en "non-marking" ydersål der gør, at den kan bruges i alle danske haller.
Til polerede indendørsbaner.