Liverpool kommer til København!
Den 19. maj inviterer vi til This is Jorcks Passage, et gratis heldagsevent skabt sammen med Liverpool FC midt i København.
For én dag forvandler Jorcks Passage sig til et samlingspunkt for fans, fodboldkultur og stemningen omkring klubben. Inspireret af følelsen fra europæiske aftener samler eventet fodbold, musik, fællesskab og særlige gæster i en ramme skabt af bannere, halstørklæder og det, der gør Liverpool noget særligt.
Aktiviteter i løbet af dagen, 10.00–18.00
Fra klokken 10.00 er der aktiviteter i og omkring Liverpool Store hele dagen.
Du kan opleve football challenges og panna, møde andre fans, kigge forbi content-aktiveringer og være en del af en dag bygget omkring kulturen omkring klubben. Liverpool-legenden Sami Hyypiä kigger forbi i løbet af dagen, og CK Bam hoster livestream med gæster direkte fra butikken.
Uanset om du kommer med venner, familie eller alene, er dagsprogrammet skabt som et åbent og socialt samlingspunkt.
Aftenevent med Lisa Fosmark og Kris, 18.00–21.30
Fra 18.00 forvandler Jorcks Passage sig til et Liverpool univers, der får tankerne til at falde på en europæisk away.
Stemningen bliver sat af Lisa Fosmark og live performance fra Kris. Passagen bliver fyldt med bannere, halstørklæder og installationer, der gør Jorcks Passage til et midlertidigt Liverpool-samlingspunkt i København.
Eventet er gratis og åbent for alle.
Uanset om du har fulgt klubben hele livet, er nysgerrig på kulturen omkring Liverpool, eller bare har lyst til at opleve noget særligt i København, er This is Jorcks Passage skabt som et sted at samles.
Kom forbi i løbet af dagen, bliv til aftenen, eller vær med til det hele.
This is Jorcks Passage
📅 19. maj
🕒 10.00–21.30
📍Jorcks Passage, København