Produktbeskrivelse
Fusion-X Pro Roll målmandshandske til kvinder fra Precision
• Lavet specielt til kvinder
• Giga latex
• Rollfinger cut
• Båret af Carly Telford fra det engelske kvindelandshold
Designet efter kvindens anatomi
Precision introducerer nu en kollektion af handsker designet til kvindelige målvogtere. Kollektionen er designet ud fra den kvindelige hånds anatomi og handskens proportioner er således tilpasset herefter. Dette skal, ifølge Precision, være med til at sikre det bedste fit muligt sammenlignet med traditionelle målmandshandsker.
God kontrol og komfortabelt fit
Handskens håndflade er lavet med en 3mm tyk Giga latex, som giver god beskyttelse af din hånd, samt et godt greb. Handsken er lavet med et Rollfinger cut, som er et cut designet til at give dig mest mulig latex-til-bold kontakt. Rollfinger betyder at håndfladens latex er viklet rundt om fingrene, så latexen altid er i kontakt med bolden, både når du skal gribe, kontrollere og kaste bolden.
Baghånden er lavet i lækker tysk latex, der er med til at give god beskyttelse af hånden, så du altid kan være frygtløs i dine aktioner. Derudover er der områderne over håndleddet og omkring tommelfingeren frigjort for latex, så du har mest mulig mobilitet og dermed nemmere kan kontrollere bolden.
Handsken er lavet med en klassisk lukning med elastisk bandage. Latexstroppen går hele vejen rundt om håndleddet, så du kan justere fittet. Ydermere er der Pull Loop, så du nemt kan få dine handsker på.