Der er efterhånden ikke lang tid til, at ligaer tværs over Europa sparkes igang. Det er en kendsgerning, at de store klubber op til en ny sæson får nye spillersæt og dette år er ingen undtagelse. Vi har allerede fået mange af de nye trøjer på lager og dem skal du naturligvis ikke snydes. Dem kan du se eller gense i denne artikel og lad os til sidst gerne høre hvilken er din favorit indtil videre.

Manchester United

Den traditionsrige, engelske storklub går sæsonen i møde med forhåbninger om at vriste Premier League-trofæet ud af fingrene på de nykårede storrivaler fra den anden del af byen, Manchester City. The Red Devils er blevet udstyret med en ny hjemme- og udebanetrøje til at klare opgaven og dem har vi naturligvis fået på lager, så de ligger klar til hurtig levering.

Du kan se hele vores udvalg af Manchester United-trøjer og merchandise lige her.

Manchester City

Den nyrige mesterklub, Manchester City, fik i den forgangne sæson indfriet de store forventninger om et mesterskab til den blå del af fodboldbyen. Nu venter deres hidtil sværeste opgave. De skal prøve at forsvare det. Klædt i lyseblåt af Manchester-baserede Umbro, er klubben om noget godt rustet til opgaven.

Se hele vores Manchester City trøje- og merchandisesortiment lige her.

Arsenal F.C.

Den stolte London-klub ført an af Arsene Wenger, står foran endnu en svær sæson i verdens bedste liga. Men deres ukuelige tro på klubbens egne talenter og elegante spillestil, skal The Gunners forsøge at gøre en ende på den titeltørke klubben for tiden lider under. Podolski & co. kommer dog ikke til at gå ned på udstyret, for Nike har nemlig sørget for ekstremt lækre spillerdragter til klubben.

Dem kan du se lige her, sammen med vores storeudvalg af Arsenal-merchandise.

Chelsea F.C.

De regerende Champions League-mestre skal forsøge at indfri ambitionerne om endnu en sæson med europæisk succes, sammen med resultater i den hjemlige liga. Foreløbig har klubbet allerede forstærket sig med bl.a. Eden Hazard og Marko Marin og i selskab med den guldinspirerede hjemmebanetrøje og den elegante udebanetrøje er The Blues klar til at bevise sin styrke.

Du kan opleve Chelseas hjemme- og udebanetrøje lige her, samt et stort udvalg af merchandise.

Liverpool F.C.

Det stolte klub fra den engelske vestkyst har ikke kunnet leve op til fordums styrke i de seneste par år, men man fornemmer at en revolution er undervejs. Ny ejer, ny træner, nye spillere og dertil kommer en ny trøjesponsor. Adidas er skiftet ud med amerikanske Warrior Sports og måske de lækre, nye trøjer kan give Liverpool den fornødne vind i sejlene til at genvinde deres plads i den absolutte top af engelsk og europæisk fodbold.

Du kan vise din støtte til Merseyside-klubben med originalt merchandise og officielle spillertrøjer som du finder lige her.

Real Madrid

De spanske giganter sikrede sig i den forgangne sæson det spanske mesterskab efter et par år med dominans fra rivalerne Barcelona. I sæsonen hvor Real Madrid fejrer sit 110 års-jubilæum, skal Galacticos forsøge at gentage succesen, samt se om de kan tilføje nok endnu et Champions League-trofæ til samlingen. Med elegante ude- og hjemmebanetrøjer er madrilenerne i hvert fald klædt godt på til opgaven.

Du kan vise din støtte til Real Madrid lige her, hvor du kan se spillertrøjer og merchandise.

F.C. Barcelona

Den catalanske storklub måtte i forrige sæson se sig dukket af hovedstadsklubben Real Madrid i kampen om det spanske mesterskab. Ej heller blev det til europæisk succes, hvorfor Lionel Messi, Xavi, Iniesta & co. er mere sultne end hidtil før efter trofæer. Nike står bag klubbens nye trøjer og inspireret af de førnævnte rutinerede herrers sammenkomst med klubbens unge talenter, er Barcelona mere end klar til den opgave der venter dem.

Vis din støtte til Barcelona med spillertrøjer og merchandise lige her.

Bayern München
Den tyske storklub har i de forgangne sæsoner mødt stor modstand fra Borussia Dortmund i Bundesligaen og det er derfor ikke blevet til mesterskaber i to sæsoner. Nu skal Schweinsteiger, Gomez og co. bryde den dårlige stime og sende Bundesliga-trofæet tilbage til Bayern. Den guldinspirerede hjemmebanetrøje forbliver en del af arsenalet, men udebanetrøjen har fået nye, friske farver.

Du kan naturligvis vise din støtte til Bayern med spillertrøjer og merchandise ved at klikke her.

Borussia Dortmund

De tyske mestre fra Dortmund har de forgangne sæsoner haft enormt meget vind i sejlene. To år i træk er det blevet til et tysk mesterskab og med Mario Götze, Marco Reus og Robert Lewandowski på holdkortet, er tre på stribe måske ikke en umulighed. Dortmund er fra den kommende sæson klædt i Puma, efter i flere år at have båret Kappa og om det bliver en succes må vi vente med at se til den nye sæson sparkes igang.

Du kan se Borussia Dortmunds nye trøjer og meget mere lige her

Inter
Den traditionsrige storklub fra Milano, har efter Jose Mourinhos afgang fra trænersædet, ikke haft den store succes hverken nationalt eller internationalt. I den kommende sæson står Internazionale derfor overfor den svære opgave det bliver, at rejse sig og bevise sig igen. Men med nye friske spillerdragter, er vi sikre på at Sneijder og co. nok skal overgå alles forventninger.

Du kan hjælpe Nerazzurri til nye højder med officielle spillertrøjer og meget mere lige her.

AC Milan
Den italienske storklub måtte se sig slået af rivalerne fra Juventus i den forgangne sæsons Serie A, så det kan forventes at Milano-klubben er sultne efter revanche. Med nye, elegante trøjer, i et klassisk italiensk design, vil Milano-klubben med sikkerhed give fansene noget at juble over.

Du kan naturligvis juble med iført officielle spillertrøjer og meget mere som du finder lige her.

Du har nu set alle trøjerne og vi kan fortælle at vi har samtlige på lager, så de ligger klar til hurtig dag-til-dag levering. Skal du have dig en trøje? Hvis ja, hvilken? Hvilken af årets nye trøjer synes du er den flotteste? Del din kommentar med os i boksen nedenunder.