Ny Liverpool Hjemmebanetrøje 22/23 | “YNWA” på ærmet

19.05.2022

Skrevet af Christian

Efter en succesrig 21/22 sæsonen er Liverpool klar til den nye 22/23 sæson med en trøje som hylder klubben og byens solidaritet. Med det ikoniske "YNWA" på ærmet, skiller den nye Reds trøje sig ud fra mængden.

Liverpool Hjemmebanetrøje 22/23

Liverpool er mere end bare synonym med "You’ll Never Walk Alone". Sangen er en del af klubbens DNA - og den solidaritet klubben står for. Med den nye hjemmebanetrøje har Nike valgt at lade spillerne bære klubbens hjerte på ærmet. Samtidig har man i nakken af trøjen indsat et 97 emblem - til at mindes de 97 Liverpool fans der tragisk mistede deres liv på Hillsborough.

The 22/23 Liverpool shirt will feature a darker red colour. The bespoke design gives the aesthetic a clean and cool look. This makes the ‘Standard Chartered’ logo on the front stand out - which will be the last year of the sponsorship. The same goes with the ‘Expedia’ sleeve logo.

Den nye 'YNWA' trøje vil blive båret af stjerner som Mo Salah, Sadio Mane og Virgil van Dijk når de skal forsøge at forsvarer FA Cup trofæet.

Køb den nye Liverpool hjemmebanetrøje før alle andre hos Unisport - klik her!