Ny Real Madrid hjemmebanetrøje 22/23 | 120 år med Los Blancos

16.05.2022

Skrevet af Christian

Med en succesrig 21/22 sæson under deres bælte, er Real Madrid klar til 22/23 sæsonen med ny hjemmebanetrøje. Og det er ingen ordinær trøje, dette er trøjen for 120 års med Los Blancos.

Real Madrid hjemmebanetrøje trøje 22/23

Real Madrid fejrer dem selv med en clean og elegant ny trøje designet af adidas til at mindes klubbens lange og smukke historie. Trøjen tager inspiration fra de 90'erne og de tidlige 00'er med den ikoniske krave. Hvem husker ikke Real Madrid vinde UEFA Champions League i 1998 i en trøje med samme krave. Eller 2007-2008 sæsonen hvor Los Blancos vandt La Liga med de samme lilla adidas striber på ærmerne.

Med subtile detaljer i stoffet er den 22/23 trøje smart og minimilastisk hvilket skaber et tidsløst design. Klubbens ikoniske logo er trykt ind i stoffet som giver en retro 90'er vibe. Med "120 anos" er ligeledes trykt i nakken for at fejre klubbens 120 år med fantastiske comebacks og et proppet trofæskab.

Hvem er den første du tænker på når du ser tilbage på 120 år af Real Madrid's historie, Cristiano Ronaldo, Marcelo, Sergio Ramos eller Modrić? Og hvad kan vi forvente fra Benzema og Vinícius Júnior i næste sæson? Vi kan hos Unisport ikke vente!

Køb den nye Real Madrid hjemmebanetrøje 22/23 før alle andre - klik her!