Kampprogrammet for VM 2022

02.05.2022

Skrevet af Lasse

VM 2022 finder sted i Qatar fra den 21. november til den 18. december. Her finder du al den information, du har brug for at vide om kampprogrammet og meget mere.

Først vil der være et gruppespil, hvor de 32 hold kæmper om de to pladser i hver af de otte grupper for at gå videre til ottendedelsfinalerne. Efter gruppespillet er det en knockout-turnering, hvor vinderen kvalificerer sig til næste runde, indtil en vinder findes den 18. december.

  • Gruppespil: 21. november - 2. december
  • Ottendedelsfinaler: 3.-6. december
  • Kvartfinaler: 9.-10. december
  • Semifinaler: 13.-14. december
  • Kamp om tredjepladsen: 17. december
  • Finale: 18. december

Åbningskampen er mellem Senegal og Holland og spilles kl. 13.00 lokal tid. Qatar er UTC+3, så husk tidsforskellen, når du planlægger dit fodboldprogram for dagen.

Her kan du se hele programmet for VM 2022.

Kampprogrammet for gruppespillet


Mandag den 21. november

Gruppe A
Senegal mod Holland - Al Thumama Stadium (13.00)
Qatar mod Ecuador — Al Bayt Stadium (19.00)

Gruppe B
England mod Iran – Khalifa International Stadium (16.00)
USA v Wales — Ahmad Bin Ali Stadium (22:00)

Tirsdag den 22. november

Gruppe C
Argentina mod Saudi-Arabien — Lusail Stadium (13.00)
Mexico mod Polen — Stadium 974 (19.00)

Gruppe D
Danmark mod Tunesien — Education City Stadium (16.00)
Frankrig v Australien — Al Janoub Stadium (22:00)

Onsdag den 23. november

​​Gruppe E
Tyskland mod Japan – Khalifa International Stadium (16.00)
Spanien v Costa Rica — Al Thumama Stadium (19.00)

Gruppe F
Marokko mod Kroatien – Al Bayt Stadium (13.00)
Belgien mod Canada — Ahmad Bin Ali Stadium, (22.00)

Torsdag den 24. november

Gruppe G
Schweiz mod Cameroun - Al Janoub Stadium (13.00)
Brasilien mod Serbien — Lusail Stadium (22.00)

Gruppe H
Uruguay mod Sydkorea — Education City Stadium (16.00)
Portugal mod Ghana — Stadium 974 (19.00)

Fredag ​​den 25. november

Gruppe A
Qatar mod Senegal – Al Thumama Stadium (16.00)
Holland mod Ecuador — Khalifa International Stadium (19.00)

Gruppe B
Wales mod Iran — Ahmad Bin Ali Stadium (13.00)
England mod USA — Al Bayt Stadium, (22.00)

Lørdag den 26. november

Gruppe C
Polen mod Saudi-Arabien — Education City Stadium (16.00)
Argentina mod Mexico — Lusail Stadium (22:00)

Gruppe D
Tunesien mod Australien — Al Janoub Stadium (13.00)
Frankrig mod Danmark — Stadium 974 (19.00)

Søndag den 27. november​

Gruppe E
Japan mod Costa Rica — Ahmad Bin Ali Stadium (13.00)
Spanien mod Tyskland — Al Bayt Stadium (22:00)

Gruppe F
Belgien mod Marokko – Al Thumama Stadium (16.00)
Kroatien mod Canada – Khalifa International Stadium (19.00)

Mandag den 28. november​

Gruppe G
Cameroun mod Serbien - Al Janoub Stadium (13:00)
Brasilien mod Schweiz — Stadium 974 (19.00)

Gruppe H
Sydkorea mod Ghana – Education City Stadium (16.00)
Portugal mod Uruguay — Lusail Stadium (22.00)

Tirsdag den 29. november

Gruppe A
Holland mod Qatar - Al Bayt Stadium (19.00)
Ecuador mod Senegal — Khalifa International Stadium (19.00)

Gruppe B
Iran mod USA – Al Thumama Stadium (22:00)
Wales mod England — Ahmad Bin Ali Stadium (22:00)

Onsdag den 30. november

Gruppe C
Polen mod Argentina - Stadium 974 (22:00)
Saudi-Arabien mod Mexico — Lusail Stadium (22:00)

Gruppe D
Australien mod Danmark — Al Janoub Stadium (19.00)
Tunesien mod Frankrig — Education City Stadium (19.00)

Torsdag den 1. december

Gruppe E
Japan mod Spanien – Khalifa International Stadium (22:00)
Costa Rica mod Tyskland — Al Bayt Stadium (22:00)

Gruppe F
Kroatien mod Belgien - Ahmad Bin Ali Stadium (19.00)
Canada mod Marokko – Al Thumama Stadium (19.00)

Fredag ​​den 2. december

Gruppe G
Serbien mod Schweiz — Stadium 974 (22:00)
Cameroun mod Brasilien — Lusail Stadium (22.00)

Gruppe H
Ghana mod Uruguay – Al Janoub Stadium (19.00)
Sydkorea mod Portugal — Education City Stadium (19.00)

Ottendedelsfinalerne


Lørdag den 3. december
Kamp 49 — Gruppe A-vinder mod Gruppe B-andenplads — Khalifa International Stadium (19.00)
Kamp 50 – Gruppe C-vinder mod gruppe D-andenplads – Ahmad Bin Ali Stadium (22:00)

Søndag den 4. december
Kamp 51 — Gruppe B-vinder mod gruppe A-andenplads — Al Bayt Stadium (22:00)
Kamp 52 – Gruppe D-vinder mod gruppe C-andenplads – Al Thumama Stadium (19.00)

Mandag den 5. december
Kamp 53 — Gruppe E-vinder mod gruppe F-andenplads — Al Janoub Stadium, (19.00)
Kamp 54 – Gruppe G-vinder mod Gruppe H-andenplads – Stadium 947, (22:00)

Tirsdag den 6. december
Kamp 55 — Gruppe F-vinder mod Gruppe E-andenplads — Education City Stadium (19.00)
Kamp 56 – Gruppe H-vinder mod gruppe G-andenplads – Lusail Stadium (22:00)

Kvartfinalerne


Fredag ​​den 9. december
Kamp 57 — Kamp 49-vinder mod Kamp 50-vinder — Lusail Stadium (22:00)
Kamp 58 — Kamp 53-vinder mod Kamp 54-vinder — Education City Stadium (19.00)

Lørdag den 10. december
Kamp 59 — Kamp 51-vinder mod Kamp 52-vinder — Al Bayt Stadium (22:00)
Kamp 60 — Kamp 55-vinder mod Kamp 56-vinder — Al Thumama Stadium (19.00)

Semifinalerne

​​

Tirsdag den 13. december
Kamp 61 — Kamp 57-vinder mod Kamp 58-vinder — Lusail Stadium (22:00)
Onsdag den 14. december
Kamp 62 — Kamp 59-vinder mod Kamp 60-vinder — Al Bayt Stadium (22:00)

Kampen om tredjepladsen


Lørdag den 17. december
Kamp 63 – Khalifa International Stadium (19.00)

VM-finalen


Søndag den 18. december
Kamp 64 – Lusail Stadium (19.00)

Søndag aften den 18. december vil alle fodboldfans i verden sidde klistret til skærmene for at se, hvilket hold der får VM-trofæet med hjem. Bliver det Brasilien eller Frankrig, eller kan et af de andre store holde tage det hjem, eller er vi til en overraskelse i år? Svaret får vi til december.