Sommerens transfervindue har netop klappet i og når klubberne endelig har fået pusten igen, er det om at danne sig et overblik. En sommer fyldt med store, chokerende transfers, unge talenter, garvede spillere og naturligvis enorme summer penge. Læs med her, når vi gennemgår transfervinduets største handler.

Arsenal Santi Cazorla olivier giroud lukas podolski

Svingdøren har for alvor været igang hos The Gunners hvor man de seneste sæsoner har taget afsked med flere af klubbens helt store profiler. Sidste sæson tog man afsked med den daværende kaptajn, Cesc Fabregas, og den franske boldekvilibrist Samir Nasri, der tog til henholdsvis FC Barcelona og Manchester City. Derfor har det naturligvis været nødvendigt at opruste sig og det er bestemt også hvad Arsene Wenger har gjort.

Ind er kommet den spanske midtbanevisionær, Santi Cazorla, der hurtigt har taget teten på den offensive del af banen. Foran ham er angrebet blevet styrket af den franske topscorer Olivier Giroud og den tyske landsholdsspiller Lukas Podolski.

Du kan naturligvis bestille din nye Arsenal-trøje her og husk, at du kan få samtlige spillere, samt eget navn trykt med originaltryk.

chelsea hazard oscar marin

Vanen tro har den blå London-klub, ført an af Roman Abramovic, haft tegnedrengen fremme for at imødekomme det generationsskifte flere har efterspurgt de forgangne sæsoner. Med aldrende kræfter i alle kæder har unge spillere stået højt på ønskelisten og her har Roberto di Matteo sikret sig en række af markedets mest eftertragtede.

Tyske Marko Marin har man hentet i tyske Werder Bremen og brasilianske Oscar stødte til truppen efter sommerens Olympiske Lege. Så skulle man tro de offensive pladser var besat, men også én af sommerens helt store transfermål, Eden Hazard, har fundet vej til Chelseas holdkort.

De nye spillere har allerede imponeret kraftigt og du kan naturligvis vise din støtte til dem, med en Chelsea-trøje, som du kan bestille her. Den kan du naturligvis også få originaltryk til, om det er eget navn eller en af stjernerne du ønsker på ryggen.

Den traditionsrige storklub gennemgår i disse år en større transformation, hvor ny træner, ejer og trup er ved at forenes. Brendan Rodgers har overtaget trænersædet efter en succesfuld sæson hos Swansea og han er allerede begyndt at sætte sit tegn på Liverpool.

Unge kræfter er stødt til, hvor Joe Allen og Nuri Sahin er føjet til midtbanen og italienske Fabio Borini er kørt i stilling til en plads i angrebet. De nye talenter har allerede vist prøver på deres evner og fremtiden ser lys ud for The Reds, der i år skal se om det kan blive til europæisk succes i Europa League.

Vi har fået alle Liverpools trøjer på lager og dem kan du naturligvis bestille lige her med originaltryk og alt hvad der hører sig til.

Ét af de hold vi forventede os mest af i sommerens transfervindue var Manchester City. Med Financial Fair Play på vej, var det forventeligt at netop City ville spendere i stor stil, men sådan så det ikke ud til længe, da Jack Rodwell var eneste umiddelbare forstærkning.

Det skulle dog ændre sig på transfervinduets sidstedag, hvor man tilknyttede sig Benficas midtbane-es Javi Garcia, Swanseas driblestærke kant Scott Sinclair, samt Inters brasilianske Maicon og to unge garderinger i form af den unge Matija Nastasic til forsvaret og Richard Wright til målmandsposten.

Det kan være svært at vælge, men du skal i alle fald have muligheden. Du kan nemlig bestille din nye Manchester City-trøje her, og vi har naturligvis originaltryk til alle spillere.

I den røde del af Manchester har Sir Alex Ferguson også haft den store tegnedreng fremme, da han skulle forstærke sit hold. Da mesterskabet glippede i de sidste sekunder af sæsonen skulle det sikres at et sådant scenarie aldrig ville udspille sig igen.

Først hentede med Dortmund-stjernen Shinji Kagawa til den offensive midtbane sammen med det unge stortalent Nick Powell til midtbanen. Den helt store kanin i Fergusons hat var dog, da han hentede Robin van Persie hos rivalerne Arsenal. Hollænderen fortsatte hvor han slap fra sidste sæson og har allerede lavet 4 mål i 3 kampe.

Vice-mestrenes trøjer er klar til bestilling og du kan naturligvis få lige det tryk du ønsker på ryggen. Hvem skal du have på i år?

Flere og flere klubber verden over har fået nye ejere med næsten ubegrænsede økonomiske midler og her er Queens Park Rangers seneste tilføjelse. Projektet går på at skabe en ny, konkurrencedygtig storklub og får at realisere det har man handlet stort ind.

Samtlige kæder er blevet styrket, hvor man blandt andet har hentet Esteban Granero i Real Madrid, Ji Sung Park i Manchester United og Jose Bosingwa i Chelsea. Nu skal de nye spillere blot til at finde rytmen sammen og vi er meget spændte på at se hvordan de klarer det.

Den nyrige London-klub får sine trøjer lavet af italienske trøjer og du kan naturligvis bestille din QPR-trøje her hvor udvalget af originaltryk også er nær ubegrænset.

Michael Laudrup har overtaget trænersædet i den umådeligt spændende klub fra Wales, Swansea. Her startede sæsonen med to sejre og en samlet målscore på 8-0. En vaskeægte drømmestart, der kan tilskrives danskerens taktiske evner, samt hans indsats på sommerens transfermarked.

I forsvaret har han forstærket sig med Chico Flores, på midtbanen er Jonathan de Guzman og Ki Sung-Yueng trådt til og de har allerede imponeret. På banens sidste tredjedel er Michu fra Rayo Vallecano og Pablo Hernandez fra Valencia trådt til og førstnævtne har allerede scoret 4 gange.

Fantastiske indsatser fra de spillere såvel som de rutinerede stjerner har givet Laudrup en drømmestart, men hvor langt tror du Swansea kan gå?

Noget overraskende valgte Tottenham at afskedige succesmanageren Harry Redknapp over sommeren for at gøre plads til unge Andre Villas Boas. Den unge portugiser har allerede sat sit aftryk og sommeren over er der også sket ting og sager med truppen.

Store profiler som Rafael van der Vaart og Luka Modric har taget afsked med klubben, men den anden vej er Moussa Dembele, Emmanuel Adebayor, Jan Vertonghen og Clint Dempsey kommet og det er derfor ikke et svækket Spurs-mandskab, der er kommet ud på den anden side. Kan de melde sig ind i kampen om de eftertragtede Champions League pladser?

Tottenhams nye trøjer fra Under Armour skal du selvfølgelig ikke snydes for og dem kan du bestille lige her og de kan selvfølgelig også klares med originaltryk.

London-klubben har denne sommer taget afsked med to af klubbens helt store profiler i form af amerikanske Clint Dempsey og belgiske Moussa Dembele. Der har naturligvis været kaldt på forstærkninger og her har Martin Jol ikke skuffet.

På transfervinduets sidste dag trådte bulgarske Dimitar Berbatov til, der var røget ud i kulden hos Manchester United. Fulham har gjort sig et vaskeægte kup, når man tænker på, at Berbatov vandt Den Gyldne Støvle i 2011/2012-sæsonen.

I det spanske har storklubberne også rørt på sig på transfermarkedet og her har mestrene fra Real Madrid især forstærket sig på midtbanen. Efter at have taget afsked med Lass Diarra og Nuri Sahin har man hentet Tottenhams eftertragtede playmaker Luka Modric og Chelseas defensive anker Mikael Essien.

Hovedstadsklubben kan efterhånden bryste sig af et af de mest skræmmende og imponerende mandskaber i verden og mange vil argumentere for, at klubben for tiden har overtaget i forhold til rivalerne fra Barcelona.

Er du madrista? Så kan du bestille din Real Madrid-trøje her, med originaltryk til alle spillere og skulle du ønske eget navn på kan det også klares.

I det catalanske har man også styrket sig sommeren over, hvor især en venstreback var efterspurgt grundet Eric Abidals uheldige sygdom. Her hentede man den unge og meget talentfulde Jordi Alba, der gjorde fantastisk figur under sommerens Europamesterskaber.

Dertil hentede man endnu en gardering til den stjernespækkede midtbane, hvor Arsenals Alex Song blev tilført. Nu står Barcelona foran opgaven, at genvinde det spanske mesterskab og efter en drømmestart hvor et 5-points forspring allerede etableret, bliver det spændende at se om de kan holde hele vejen.

Du kan vise din støtte til Messi, Xavi, Iniesta, Song og Alba med en ny Barcelona-trøje som du kan bestille her, naturligvis med originaltryk til alle spillerne.

De seneste år har ikke været Bayern Münchens bedste og man har ved flere lejligheder set sig henvist til andenpladsen. Senest i Champions League hvor man blev dukket af Chelsea på straffespark. Det skal der gøres noget ved og i den anledning er der blevet hentet nye spillere ind.

Én af slutrundens store målslugere, kroatiske Mario Mandzukic, er kommet til klubben i selskab med det schweiziske stortalent Xherdan Shaqiri og den meget efterspurgte Athletic Bilbao-spiller Javi Martinez. Tror du Bayern henter trofæer i år?

I år er året hvor Bayern München slår sine rivaler og napper førstepladsen. Du kan vise din støtte med en ny Bayern München-trøje som du kan bestille her og du kan til og med vælge mellem en masse spændende originaltryk til trøjen.

De italienske mestre står foran den svære opgave, at forsvare mesterskabet og til den opgave har man oprustet sig. På midtbanen får Andrea Pirlo selskab af to meget lovende herrer. Paul Pogba har man efter en længere transfersaga fået tilknyttet klubben og i Udinese har man hentet den solide Kwadwo Asamoah.

Allermest spændende er det dog, at Juventus på transfervinduets sidste dag valgte at hente danske Nicklas Bendtner ind. Big Nick skal tage kampen op med et par prominente skikkelser i angrebet, men mon ikke alle vi danskere har store forventninger til landsholdsangriberen?

Vi har naturligvis Juventus' trøjer på lager og du kan bestille dit eksemplar her og originalt Bendtner-tryk er lige på trapperne.

I den italienske storby Milano har Inter haft et par hårde år efter Mourinhos afsked, men med slid og slæb fik man kvalificeret sig til Europa League og det har givet mod på tilværelsen. Derfor har man hentet prominente forstærkninger ind for at øje succesraten.

Rodrigo Palacio er hentet til fra Genoa, hvor han bankede kasser ind og for at supplere ham i angrebet, er Antonio Cassano hentet hos AC Milan. Den notoriske angriber brillierede under EM i sommers og ser er ud til at blive en stor gevinst for Inter.

Du kan allerede bestille din Inter-trøje her og også her er det muligt at få flere af stjernerne med originaltryk.

I den anden ende af fodboldbyen har svingdøren for alvor været igang. Etablerede veteraner som Clarence Seedorf, Pipo Inzaghi og Alessandro Nesta har indstillet karrieren, ligesom man har sagt farvel til klubbens helt store profiler, Zlatan Ibrahimovic og Thiago Silva.

For at dæmme op for tabene har man hos førnævnte Inter hentet måltyven Giampaolo Pazzini, der allerede har imponeret ved at nette sit første hattrick for klubben i hans seneste optræden. Dertil har man lejet Bojan Krkic i Barcelona, der sidste sæson var på lån i Roma.

Italienerne er kendt for deres flotte design og det er bestemt ingen undtagelse for deres nye trøjer. Dem kan du bestille her og nok endnu en gang er det muligt at vælge mellem masser af originaltryk.

Endnu en nyrig klub finder man i den franske hovedstad Paris. Her har Paris Saint Germain støvsuget markedet for store stjerner og holdkortet ser efterhånden svært imponerende ud. Javier Pastore og Jeremy Menez er blandt de tidligere tilføjelser, men i år har man virkelig gjort sig bemærket på transfermarkedet.

Ind er kommet Thiago Silva, Zlatan Ibrahimovic, Ezequiel Lavezzi, Lucas Moura og Gregory van der Wiel. Ikke blot en dyr affære, men så sandelig også en stjernespækket en af slagsen. Der er for alvor lagt i kakkelovnen til trofæer og succes i PSG, men tror du det kan lykkes fra første færd?

De nye og elegante trøjer fra Nike er naturligvis kommet på lager og dem kan du allerede bestille her - kunne det friste?

Ét af de hold vi ikke havde forberedt os på at inkludere var Zenit St. Petersburg, men på transfervinduets sidstedag leverede de et spektakulært show. På få timer havde klubben fået spenderet mere en 700 millioner kroner og tilknyttet to af de mest eftertragtede herrer i Europa.

Axel Witzel og Hulk tog begge turen til det russiske, hvor de fremover skal slå deres folder. Ganske interessant skifte fra begge spillere, da de eftersigende havde tilbud fra større fodboldnationer. Eller handlede det måske mere om penge end om sportslig succes?

Vi har trøjerne på lager og dem kan du bestille lige her, så du kan vise din støtte til de to nye stjerner.

Vi har været vidner til en række helt store transfers denne sommer, hvor der også var et par overraskelser iblandt. Nu hvor roen har lagt sig og de nye spillere er faldet til, hvem synes du så har gjort det bedste køb denne sommer? Skal du have dig en trøje til den nye sæson? Og hvem skal du have bag på? Vi vil meget gerne høre din mening, så giv den endelig til kende i kommentarfeltet herunder.