Kombinationen af Adidas og Real Madrid har vist sig at være ekstremt lukrativ for begge parter, og derfor har ingen af dem villet bryde aftalen. På rygtebasis har både Nike og kinesiske Li Ning været inde i billedet, men ingen af dem har kunnet matche Adidas' 50 EURO millioner årligt. Real Madrid har fået verdens største tøjsponsor aftale nogensinde og de 50 millioner euro eller 372 millioner kroner er det største årlige beløb nogensinde mellem en fodboldklub og en tøjsponsor i historien. Beløbet afhænger dog af forskellige krav til klubbens placeringer i Europa og La Liga. Det rygtes det i hvert fald netop nu og det lyder heller ikke helt usandsynligt. Selvom Adidas skal aflevere en stor pose penge til Real Madrid hvert år, så er der intet, som tyder på, at tyskerne er utilfredse. Adidas tjener nemlig styrtende mange penge på at sponsorere Real Madrid, hvilket er hovedårsagen til, at Adidas kan give en så stor sum penge direkte ned i klubkassen. Bare i Super Cup kampen mellem Real Madrid og Barcelona omsatte Adidas butikken på Santiago Bernabeu 600.000 euro tilsvarende lige under 4,5 millioner kroner. På én enkelt aften. Der var nok nogle af de smarte Real Madrid fodboldtrøjer imellem netop den aften og husk at du kan købe din online her. Adidas butikken på Santiago Bernabeu er placeret som det sidste stop på rundvisningen, når stadion fremvises for fans og interesseret. Og netop sådanne aftaler og fælles forretningsforståelse er med til at gøre denne 18-årige aftale til en succes. Adidas har siden 1998 produceret trøjer til Los Blancos. I perioden mellem 1994 og 1998 var det Kelme. Fra 1985 til 1994 var Hummel tøjsponsor. Men faktisk var klubbens allerførste tøjleverandør den samme, som den er i dag Adidas. Adidas har i forvejen personlige kontrakter med Real Madrid spillerne Xabi Alonso, Benzema, Arbeloa, Kaka, Di María, Adán og Coentrao. Derudover har de kontrakt med træner Jose Mourinho. Med alle de penge i kassen, kan man jo ikke andet end at drømme om spillerindkøb. Har du nogle gode bud på, hvad Real Madrid kan bruge pengene fra trøje salg til? Giv et bud på hvem du synes, der skal investeres i.