Det er næppe gået nogen dansk fodboldfans næse forbi, at landets bedste spiller gennem tiden nu er træner for Real Mallorca. Allerede i sæsonens første runde kiggede mægtige Real Madrid forbi. Laudrup & Co. fik heroisk kæmpet sig til et point, og dermed fik Michael Laudrup en flot start på sæsonen. Real Mallorcas trøje er netop landet på vores lager. Sommeren har været en turbulent en af slagsen for Real Mallorca. Klubbens økonomiske situation er yderst diskutabel og man er blevet udelukket fra Europa League, som man ellers havde kvalificeret sig til via klubbens flotte 5. plads i forrige sæson. På positivsiden er Michael Laudrup ankommet, og dette vil helt sikkert være med til at bringe optimismen tilbage på ferieøen. Derudover har man som det første hold i Spanien solgt sit navn på deres hjemmebane, så dette nu hedder Iberostar Estadio. Michael Laudrup havde før weekendens kamp nedtonet betydningen af denne kamp, og i stedet fokuseret på de næste 4-5 kampe, hvor han mener at mulighederne for at tage point er væsentlig større end imod mægtige Real Madrid. Real Mallorca snød dog som bekendt Real Madrid, ved at spille 0-0, og dermed fik Ronaldo og de andre stjerner ikke sæsonens første udebanesejr. Michael Laudrup fik dog både vist at hans hold kan spille op med de bedste og han fik fornyet sit omdømme som træner i Spanien, hvor drømmen er at stå i spidsen for netop Real Madrid eller Barcelona. Der er ingen tvivl om at Real Mallorcas største stjerne sidder ude på bænken, men derfor kan holdet godt gå hen og levere nogle af de chokresultater som de har leveret gennem de sidste 15 år hvor man har været i Cup Winners Cup finalen og deltaget i Champions League. Her hos Unisport ser vi frem til at følge Michael Laudrups videre færd med Mallorca, og vi har Real Mallorcas hjemmebanetrøje fra italienske Macron på lager. Du kan oveni købet krydre din trøje med originalt Laudrup Nr. 10 tryk. Denne trøje må siges at være noget nær et ”must have” for danske fodboldfans, og man vil garanteret kunne se trøjen ofte i gadebilledet denne sensommer. Er du også nød til at eje denne kulttrøje? Hos Unisport sparer du 8% på hjemmebanetrøjen og du betaler derfor 549.- for denne trøje. Skal trøjen have et ekstra tvist, og påføres Laudrup tryk, så koster trøjen 689.- Du kan bestille din Real Mallorca trøje ved at klikke her Vi arbejder for tiden på højtryk for også at kunne præsentere Real Mallorcas udebanetrøje i vores produktsortiment. Får Laudrup succes i Real Mallorca? Tror du Real Madrid kan stoppe Barcelonas dominans? Er du tilfreds med Mallorcas trøje? Og hvad med Real Madrids? Lad os høre din mening i kommentarfeltet forneden.