Chelsea trøjerne har om noget været meget stilrene de sidste 15 år. Nu sker der en ændring på farvevalget for de normalt blå/hvide. Chelsea genintroducerer røde kraver. I 15 år har Chelsea været blå og hvide. Men sådan har det ikke altid været. Da Chelsea Football Club kom til verdenen i 1905 hed de Royal Borough of Kensington and Chelsea. Klubbens farver blev blå, da det var farverne Henry Arthur Cadogan, Lord Chelsea, brugte, når han var på jagt. Deres første logo forestillede en Chelsea pensionist, som var lavet som hyldes til krigsveteranerne som huserede på Royal Hospital Chelsea. Dengang spillede Chelsea i blå trøjer, hvide shorts og sorte strømper ofte med hvide striber. I 1952 trådte Ted Drake til som manager. Den tidligere landsholdspiller, dobbelte liga vinder og FA cup vinder ville bringe succes til London klubben. Og han mente, at en succesfuld dynamisk klub ikke kunne blive kaldt for pensionisterne. Det kan der måske være noget om. I hvert fald blev klubbens logo ændret og klubben gennemgik en større reform og vandt i 1954-55 deres eneste mesterskab i det 20. århundrede. I 1960 blev endnu et logo skifte gennemført. Et logo der minder meget om det nuværende logo, og som fik lov til at stå i 33 år. Det var med dette logo, den første røde farve blev indført i holddragten. Den røde farve i roserne og boldene skulle symbolisere sammenhængen mellem England og fodbold. Her blev der i tre år spillet med sokker med røde streger. Hvilket så udgik fuldstændigt i mange år igen, og det eneste røde var i deres logo. I 1975 fik Chelsea deres første sportsmærke tilknyttet klubben, det var Umbro, som havde sponsoratet i 6 år. Hvor Umbro brugte den samme dragt fra 1977-81. Herefter skiftede Chelsea til franske Le Coq Sportif i 1981, og det røde i Chelseas design fik en meget mere fremtrædende rolle. Strømperne fik introduceret en bred rød streg, men for første gang blev trøjen også tilføjet røde streger. Det gjaldt hele omridset af kragen, som fik et blå omrids som havde et blåt omrids, som var rundet af med et rødt omrids. Ærmernekanterne var også røde. Le Coq Sportif implementerede op til 1985 mere og mere rødt indtil de op til 85-86 sæsonen udgav en helt blå trøje. Det var i øvrigt i Le Coq Sportif perioden de fik deres første trøjesponsor i form af Gulf Air. Året efter den blå trøje lancerede Chelsea sit eget tøjmærke, som de spillede i i 86-87. Trøjen af det eget producerede mærke Chelsea Collection var helt blå med hvide streger. De ændrede i øvrigt i denne periode logo. Herefter forsatte samarbejdet med Umbro fra 1987 til 2005. I 6 år prydede de røde kraver Chelseas spillerdragter, shorts og sokker, og løven i deres logo blev også helt rød. Da deres sponsor aftale med Commodore ophørte begyndte et sponsorat med Coors Beer. Coors trøjerne havde kun røde farver i et år, hvorefter den røde farve ikke har været at finde hos Chelsea i 10 år. I 2005 skiftede Chelsea FC logo igen. Denne gang til en moderniseret udgave af logoet fra 1960 som vi kender det i dag. Den røde farve har således været at finde i logoet hos The Blues, året efter blev Umbro skiftet ud med Adidas og det røde i The Blues var kun at finde i 4 små prikker. Det er de små tegninger af 2 fodbolde og 2 roser på hver side af logoet symbolet på Chelseas engelske rødder og kærlighed til fodbolden. Men med denne Chelsea hjemmebanetrøje 10/11 får den røde farve, symbolet på kærlighed til landet og sporten et comeback igen. Der er ingen tvivl om det vil vække en del forbavselse blandt mange af de yngre Chelsea fans, men for dem der kan huske tilbage til 95, da Chelsea kvalificerede sig til en FA Cup finale efter 25 års finaletørke, vil de røde farver måske være et velkomment syn. Hvad syntes du om Chelsea hjemmebane trøjer for 2010-11? Giv dit besyv med i kommentarfeltet nedenfor.