Fortidens kæmper fra North-Rhine Westphalen har fået en godkendt første halvsæson med deres 6. plads i Bundesligaen, men forventningerne er stadig større i Borussia Dortmund, som til dato er én af de mest succesfulde klubber i Tyskland nogensinde. I denne sæson har Zidan & co. spillet med Nikes velkendte pile på brystet af den traditionelle gule dragt, men fra sæsonen 09/10 bliver det nu fortid. Nike og Borussia Dortmund har nemlig besluttet and ende samarbejdet ved udgangen af denne sæson, hvilket vil betyde at det nu er frit for enhver at byde ind på sponsoratet af Die Schwarzgelben. Nike havde dog oprindeligt, efter at aftalen sluttede, tilbudt Dortmund at de kunne blive repræsenteret af Umbro (nu opkøbt af Nike), men dette forslag blev pure afvist. Grundet klubbens enorme popularitet, manifesteret ved godt 80,000 tilskuere til hver hjemmekamp, bliver det dog efter al sandsynlighed ikke nogen svær opgave for Dortmunds ledelse af lande en ny, lukrativ aftale. Ingen ved endnu hvilken trøjesponsor der løber med æren, men efter bruddet stod det lynhurtigt meget klart at opløbet kommer til at stå mellem 2 konkurrenter: Lokale Puma, eller italienske Kappa. Her synes Puma at have påtaget sig førertrøjen. Det tyske firma fra byen Herzogenaurach har allerede ligget i forhandlinger med Dortmund i det seneste år, og sponsorerer i forvejen bl.a. rivalerne fra VfB Stuttgart og TSG Hoffenheim. Man skal dog heller ikke afskrive Kappa, som helt sikkert forsøger at holde sig inde på det tyske fodboldmarked, efter deres brud tidligere i 2008 med storklubben Werder Bremen, som netop lavede en aftale med Nike. Hvilket mærke der skal præge Dortmunds trøjer de næste par år, vil efter sigende blive offentliggjort på klubbens træningslejr i Marbella. Hele holdet er i Sydspanien fra d. 9. til d. 17. Januar for at gøre klar til den forestående forårssæson der starter d. 31/1 med en hjemmekamp mod topholdet Bayer Leverkusen. Indtil da kan du her på siden købe de 2 flotte trøjer, som jo altså så bliver de sidste for denne gang med Nike på brystet. Puma eller Kappa, hvad synes du skal være klubbens næste trøjesponsor? – Giv din mening til kende herunder..