Det er med stor glæde, at vi her hos Unisport kan præsentere Arsenals imponerende nye udebanetrøje, som vel nok ikke kan betegnes som værende andet end genial. Holdet fra fra det nordlige London har virkelig formået at skabe et gennemført og flot produkt i deres to nye trøjer, henholdsvis hjemmebantrøjen og udebanetrøjen. Den nye hjemmebanetrøje er ekstrem populær og er allerede en af de mest eftertragtede trøjer til den kommende sæson. Vi har nu den glæde at kunne tilbyde ”The Gunners” nye flotte udebanetrøje til de kommende to sæsoner. Den nye trøje har virkelig været ventet med længsel og ved første øjekast, så står det klart, at der er tale om en gammel kending i nyt og moderne design. Den gule farve er nemlig tilbage og har helt klar lighed med den trøje, som man i 1989 vandt mesterskabet i og af på Anfield af alle steder. Den gule trøje er næsten magen til den klassiske fra 89, og har mørkeblå ærmer med en rød stribe, som går ned af ærmerne. Klubbens kælenavn ”Gunners” er at finde i nakken og klubbens motto Victoria ’Concordia Crescit' står på indersiden af nakken. Trøjen er lavet efter Nikes Dri-Fit teknologi, som sikrer optimal svedabsorbering. Den har nemlig et snit, som gør at trøjen efterlader mere luft mellem trøje og krop, hvilket betyder en optimal køling af kroppen og så man ikke har en trøje, som klistrer. Den flotte udebane går helt sikkert hen og bliver et vaskeægte hit, så hvis du skal være sikker på at få netop din Arsenal udebanetrøje, så bestil den nu og spar op til 16% og så har du den allerede i løbet af 1-3 hverdage. Udover de flotte trøjer har vi også fået en masse andet fra det engelske hold. Alt lige fra t-shirts, polo’er og træningsdragter til skoletaske, bolde og caps. Du kan se vores udvalg til de voksne Arsenal fans her. Du kan se vores udvalg til de små Arsenal fans her. Er du lige så vild med Arsenals udebanetrøje som vi er? Giv din holdning til kende i kommentarfunktionen nedenfor.