Som altid, så vil du kunne følge med på Unisport.dk på alle de nyeste tiltag, varer og sportsbranchens bevægelser. I dag er det kommet til to nye trøjer til italiens nok største klub, Juventus. Juventus er i hvert fald en af klubberne med klart flest tilhængere, og har fans i hele støvlelandet, samt mange steder i udlandet. Heriblandt Danmark og derfor er det os en glæde, at vi kan være de første til at præsentere vores faste Juventus-fans, for de to nye lækre trøjer til Juve. Hjemmebanetrøjen ligner sig selv, men alligevel vil vågne (og måske ældre) fans af Torino-klubben, bemærke at den har aner fra tidligere tiders trøjer. Nike har nemlig hentet inspiration fra tidligere tiders trøjer og denne nye hjemmebanetrøje, har helt klare linier fra den legendariske 70’er-periode, hvor Juventus var særdeles succesfulde. Hjemmebanetrøjen ligner selvfølgelig sig selv, med de karakteristiske hvid/sorte striber fra top til bund. Den har en klassisk V-hals, og modsat sidste sæson, så er den lille stribe i bunden af denne gul. Derudover er der igen detaljer i den klassiske gule farve, både ved ærmerne, i bunden af trøjen, samt i Nikes logo. En intet mindre end elegant trøje, samt en af de mere legendariske gennem tiderne. Udebanetrøjen er derimod fuldstændig nytænkt. Sidst brugte man blå og gul, men i år er man gået den helt anden vej, og lavet den i den smukkeste guldfarve. Der er i hvert fald ingen Jantelov der spiller ind på denne front, og måske er det et tegn om at Juventus igen vil indfinde sig i toppen af Serie A? Kontrastfarverne er hvid og sort, og fuldender en skønhed af en trøje, som vi er sikre på vil glæde de fleste juvefans. På begge trøjer har man elementer der er ens. Klubbens navn ”Juventus” figurerer lige under kraven på ryggen og i nakken står der ”Bianconeri”, som er klubbens kælenavn, samt to stjerner. Materialerne som trøjerne er i, er helt fabelagtige og er med teknologier, som er helt nye. Man har nemlig gjort brug af Nike Sphere, som er et teknisk stof, der er ekstremt let og lader din hud ånde i langt højere grad end tidligere. Begge trøjer regner vi med at kunne præsentere inden længe som forudbestillinger på Unisport.dk.