Internazionale Football Club Milano er det rettelige navn for det italienske mesterhold, som i denne sæson fylder 100 år. Det er blevet fejret det meste af året, med flere forskellige happenings og mest tydeligt på deres nye trøjer, som er en hyldest til klubbens fortid. Internazionale blev en realitet i 1908, da en gruppe af italienere og schweizere var utilfedse med dominansen af italienere på A.C. Milans hold og brød ud af klubben for at lave deres eget. Fra starten af var klubben åben for udlændinge og levede dermed op til den nyfødte klubs navn. Inter var med det samme en succes og allerede to år efter oprindelsen vandt man det første Scudetto og i 1920 sit andet. I 1928, under facismens Italien blev Inter tvunget til at slå sig sammen med en anden, og mindre, Milan-klub og klubnavnet blev Abrosiana SS Milano. Dengang spillede man i trøjen, som i år blev en del af Inters nye udebanetrøje, nemlig den hvide kreation med det røde kors, som du også kan se på billedet her i nyheden. Trøjen var i øvrigt inspireret af Milano våbenskjold. De kommende år fortsattte med evige navneskift for den relativt unge klub, men blandt fansene kunne navnet Internazionale eller Inter ikke dø. Derfor pressede en af aktieholderne også på og fik ændret navnet i starten af 1930’erne igen, så Inter blev en del af det. Først efter Anden Verdenskrig fik klubben sit originale navn tilbage. Klubbens første Coppa Italia blev vundet i 1938-39, hvor en af klubbens største legender spillede var medvirkende til den store triumf. Navnet kender du fra hjemmebanen i dag og manden var Giuseppe Meazza, som San Siro faktisk officielt hedder. Efterkrigstiden var gloriøs og mesterskaberne i 53, 54, 63, 65 og 66 var vidner om dominansen i Seria A på det tidspunkt. Derudover kan man tælle de to sejre i Europacuppen for Mesterhold med og så er man ikke i tvivl om styrken på det daværende Internazionale. Siden blev det til mesterskaber i 71 og 80, men tabte for anden gang på fem år finalen i Europacuppen. Anført af den tyske duo med Brehme, Klinsmann og Matthäus vandt man i 89 mesterskabet igen og året efter den italienske Supercup. 1990’erne blev dog en mørk periode i Inters historie. Værst blev 1994, hvor man kun var et enkelt point fra at rykke ned i Serie B, hvilket ville være uhørt, da Inter aldrig nogensinde før har spillet i andet en den bedste italienske række. Serie A er vigtigst i Italien, men på den europæiske side vand man UEFA Cuppen imponerende 3 gange i 91, 94 og 98. I 2000 satsede man økonomisk stort og indkøbte profiler til både bane og bænk, men lige lidt hjalp det og det eftertragtede Scudetto blev stadig ikke hentet hjem til Milano. Copa Italia finalen var absolut det nærmeste man kom hæder, hvilket langt fra var tilfredsstillende for den store skare af Inter-fans. Næste år var det heller ikke tilfredsstillen at ryge ud til svenske Helsingborg i Champions League og når man samtidig tabte den italienske Supercup, så var alle sæder varme i klubben. Varmen bredte sig til ild, da man kunne skrive et smertende 0-6 nederlag i historie-bøgerne – mod de evige rivaler fra A.C. Milan. Men meget er sket siden og man er såsandelig kommet sig efter mange mørke år, hvor man reelt ikke har været gode nok og Milan har kunnet håne dem år for år. I 2002 var man meget, meget tæt på at sikre sig mesterskabet, men fejlede i de sidste 45 minutter af kampen mod Lazio. Laziofansene støttede endda Interspillerne fra lægterne, da et nederlag kunne have betydet at Roma ville blive mestre. En scenarie enhver Lazio-fan ikke ville bryde sig om. Uheldigvis blev det ikke til mesterskab til Inter og Juventus overhalede alle hold indenom i den sæson. Året efter blev man nummer 2 og nye tider var virkelig undervejs. Man nåede også Champions League semifinalerne, hvor man dog tabte til bysbørnene fra A.C. Milan. I 2005 blev det endelig til en gevinst i form af Coppa Italia trofæet og fulgte det op med en sejr i Supercuppen mod Juventus. I det hele taget blev det en god start på et fantastisk år for Inter. Mesterskabet blev fortjent vundet for første gang i lang tid, til stor tilfredshed for alle Inters medaljehungrende fans. Året efter blev en gentagelse og det utroligt stærke Internazionale vandt fortjent Serie A. Nu er det altså på søndag at man fejrer denne historie og forhåbentlig kan de dagen før hjemme på Guiseppe Meazza spille en sejr i hus mod Reggina. Onsdag kan de krone værket med en sejr over Liverpool og der er nok ikke mere, hverken ledere, træner og spiller ønsker i Internazionale Football Club Milano. Klik her for at se udvalget til den italienske mesterklub.