Her hos Unisport.dk er vi stolte af at kunne præsentere Arsenals nye udebanetrøje samt 3./euro trøjen som du nu kan bestille som Pre-Order. Udebanetrøjen er intet mindre end en revolution inden for spilletrøjer. Den er en direkte hyldest til Arsenals måske mest indflydelsesrige manager nogensinde - Herbert Chapman. Hans historie er vævet ind i trøjen. Herbert Chapman var manager i Arsenal i perioden 1925-1934. Han førte klubben til dens første triumf i FA Cuppen i 1930 og året efter blev det til det første engelske mesterskab i klubbens historie. Chapman var en af de første managers, der tog fuld kontrol over holdet. Mange andre steder var det normalt at det var klubbens chairman eller bestyrelse der satte holdet. Det var ham der fik sat kampur op på Highbury så tilskuerne kunne følge med i hvor lang tid der var spillet. Det blev dog senere ændret til et almindeligt ur så dommeren ikke blev yderligere presset af tilskuere der mente han burde fløjte af osv. Han fik fjernet "The" fra "The Arsenal" så klubben fremover bare hed Arsenal - på den måde stod de altid først når hold blev sat op alfabetisk. Derudover var det ham der tog initiativet til trenden at holdene vandrede ud side om side til FA Cup finalen. Han har også haft stor indflydelse udenfor Arsenal. Han indførte trøjenumre, lys på stadion og så var det ham der indførte at bolden der spilles med i Premier League skulle være hvid. Der er lavet en bronzeskulptur af Herbert Chapman som står på Highbury. Han er den eneste Arsenal manager nogensinde der er blevet æret på den måde. Som nævnt ovenfor kan vi også præsentere Arsenals nye 3./Euro-trøje. Den er en hyldest til genindførslen af Highbury-kollektionen. Klik her og bestil en af Arsenals nye fede trøjer.