Atlético Madrid følger nu trop på de mange lanceringer, vi har set i de seneste dage, og løfter derfor sløret for deres nye hjemme- og udebanetrøje, der byder på nyt design, nye farver og en ny sponsor. Dem tager vi naturligvis et nærmere kig på lige her.

atletico madrid, atletico, madrid, nike, nike football, dri fit, drifit, authentic, unisport, unisportstore

På Unisport-kontoret er der en udbredt forventning til Atlético Madrids nye trøjer og det er der hvert år. Det virker simpelthen til, at klubben og Nikes designere ikke kan ramme ved siden af, når Los Indios' trøjer er på tegnebrættet. Igen i år formår de at leve op til de høje forventninger med en stilet hjemmebanetrøje med krave og en fræk udebanetrøje i dristige farver.

Du kan snart forudbestille Altético Madrids nye hjemme- og udebanetrøje lige her - stay tuned.

atletico madrid, atletico, madrid, nike, nike football, dri fit, drifit, authentic, unisport, unisportstore

Det kan måske være svært at fornemme på billederne, men faktisk er de ikoniske røde og blå farver på hjemmebanetrøjen en tand mørkere end normalt. Det har designerne gjort som en hyldest til det hjemmebanesæt, klubben benyttede sig af 1965/66-sæsonen, hvor Atlético sikrede sig La Liga såvel som den spanske pokalturnering.

atletico madrid, atletico, madrid, nike, nike football, dri fit, drifit, authentic, unisport, unisportstore

Atlético Madrid kan i år fejre sit 110-års jubilæum og det har Nikes designere skam heller ikke overset. De har på indersiden af nakken placeret teksten, der fremover skal udgøre klubbens motto: "110 Años de Leyenda 1903 – 2013 A Team for the World”. Det finder vi også i nakken på udebanetrøjen, hvis design drager inspiration fra klubbens flotte logo.

atletico madrid, atletico, madrid, nike, nike football, dri fit, drifit, authentic, unisport, unisportstore

Zoomer man helt ind på logoet er det nemlig tydeligt, at de gule og blå farver udgør en stor del og det er disse, der udgør grundlaget på udebanetrøjen. Hos Atlético Madrid har der altid været meget mystik vedrørende deres sponsor, der konstant blev skiftet. Nu lader de omsider til at have truffet et valg og fremover skal vi vænne os til at se Azerbaijan - The Land of Fire på brystet af deres trøjer.

Du kan snart forudbestille Altético Madrids nye hjemme- og udebanetrøje lige her - stay tuned.

Atlético Madrids trøjer står altid højt på ønskelisten hos mange ved Unisport og det ændrer sig nok heller ikke nu. Vi er ret vilde med de nye trøjer, men hvad synes du? Hvad siger du til den nye sponsor? Del din kommentar herunder og tag del i debatten på Twitter og Facebook.