Forleden kunne Real Madrid præsentere deres nye 3. trøje, som især kommer til at tage sig ud i Champions League. Den mørkegrønne trøje har dog allerede fået sin debut og det giver jo en god anledning til at tage et nærmere kig på Galacticos' nye klæder.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Kongeklubben fra Madrid har de seneste år forkælet sine fans med helt igennem fantastiske 3. trøjer, til når klubben skal duellere om pokalen med de store ører i Champions League. Som den eneste klub i verden har Real Madrid vundet den gloværdige turnering hele 9 gange og skulle de gentage succesen i år, så når de op i de dobbelte cifre. Klubben er dog endt i dynamitpuljen i dette års turnering, hvor Manchester City, Dortmund og Ajax venter.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Forventningerne er dog som altid rettet mod førstepladsen og når Real Madrid tirsdagen aften tager imod de engelske mestre fra Manchester City, begynder rejsen mod finalen. Nok endnu et motiverende aspekt for Mourinhos tropper kunne være klubbens jubilæum, da det er 110 år siden Real Madrid blev grundlagt. Den milepæl er der ligeledes blevet plads til at hylde på klubbens trøje, hvor der til forskel for klubbens hjemme- og udebanetrøje er blevet plads i nakken til markeringen.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Den mørkegrønne trøje er beklædt med detaljer som endnu mørkere, lodrette striber, som aftegner en flot figur. Dertil er de resterende detaljer udført i en elegant sølv, der virkelig klæder den grønne nuance godt og som vi kunne se i trøjens debut, så tager den sig også enormt godt ud på banen.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Når Benzema og Modric løber på banen i Champions League bliver det dog ikke med ærmemærker fra La Liga på trøjen, det bliver tværtimod med de ikoniske Champions League-mærker på, som billedet øverst viser. Det bliver også tilfældet for de trøjer, vi får, så glæd dig til den kommer på lager og vores dygtige fotograf får givet den en tur foran linsen.

Da trøjen skulle lanceres fik Real Madrid hjælp af nogle trofaste fans, der glædeligt mødte op for at bidrage med et jubelbrøl eller to, hvad de dog ikke vidste var, at et par Galacticos ventede lige rundt om hjørnet. Se det hele i den sjove video herover.

Du kan naturligvis allerede forudbestille dit eksemplar her, så du bliver blandt de første der får den, når den lander på lager i slutningen af september - fra kun 449 kr.

Vi glæder os som var det Juleaften, til at få sparket Champions League igang og især Real Madrids gruppe med Manchester City, Dortmund og Ajax får munden til at løbe i vand. Det gør kongeklubbens 3. trøje også hvis du spørger os, men hvad synes du? Holder den? Lad os høre hvad du synes i kommentarfeltet herunder.