Då och då presenterar vi en gammal klenod från fotbollsvärlden. Detta inslag kallar vi Memory Lane. Denna gång har turen kommit till den tyska storklubben Bayern München och deras bortatröja från milleniumskiftet.

1998 chockade Kaiserslautern en hel fotbollsvärld när man, som nykomling i högsta divisionen, plockade hem mästerskapet framför näsan på mäktiga Bayern München. Nu var Bayern tvungna att visa Tyskland och resten av Europa att det var en tillfällighet och att de fortfarande var en supermakt. För säsongen 98/99 skapade Adidas en elegant bortatröja som hjälpte sydtyskarna på vägen mot tre raka mästerskapsguld.

Tröjan är designad med färgerna röd, blå och vit, vilka är exakt desamma som bortatröja från säsongen 1995-96. Tröjan är rakt igenom väldigt välgjord och den röda kragen med tre Adidas-ränder som slutar med en V-hals ger en riktigt skön 90-talskänsla.

I kragens insida står det "Bayern München" vilket är en detalj som kanske är standard i dag, men på denna tid var det helt unikt.

På ärmarna har man naturligtvis de ikoniska ränderna från Adidas. De båda varumärkena Bayern och Adidas har hängt samman rejält många år och det verkar onekligen som de kommer fortsätta sitt samarbete långt fram i tiden.

Klubbmärket, med rutmönstret från förbundsstaten Bayerns flagga, har placerats på vänstra bröstet. Precis som vanligt i Tyskland har man tryckt klubbens namn på ryggen. Till skillnad från många andra tyska klubbar har Bayern München sitt namn ovanför och inte under numret.

Frampå tröjan ser vi tröjsponsorn Opel med namn och logo. Den tyska biltillverkaren var klubbens huvudsponsor mellan 1989 och 2002.

Längst ner på tröjan återfinns ett invävt märke som bekräftar tröjans äkthet. Detta tycker vi är en riktigt skön detalj som sätter pricken över i:et.