De to argentinske landsholdsspillere Carlos Tevez og Javier Mascherano er på hver sin måde røget ind i problemer hos det brasilianske storhold Corinthians, der samtidig kæmper med dårlige resultater i den brasilianske liga. Carlos Tevez har længe været i infight med klubbens fans, som han føler chikanerer ham pga hans nationalitet, og senest skulle problemerne have fået en mere fysisk karakter, skriver soccerway.com Der har længe været spekuleret i et Tevez skifte til Europa, og eftersom hverken den lille troldmand selv eller hans familie befinder sig godt i Brasilien, kan et sådant skifte hurtigt komme på tale. "Hvis jeg havde været her alene, havde jeg nok taget et år mere. Men jeg har en kone og en lille datter, der ikke har det godt her, og det er jeg mødt til at forholde mig til", siger Tevez. Mascherano røg i ugens løb i infight med brasilianske Marcelino Carioca og havde efterfølgende et skænderi med klubbens træner Geninho. Begge spillere er efterfølgende blevet udelukket fra weekendens kamp. Også den lille midtbanespiller kunne meget let være på vej ud af Brasilien, hvor heller ikke han er faldet godt til uden for banen.