Den Manchester baserede tøjproducent Umbro har 3 år inde i en 10-årig kontrakt valgt at hive den helt store pengepung frem. Kun et år efter den arabiske overtagelse af klubben, i 2008, underskrev de en 10-årig kontrakt med de lyseblå. Den kontrakt rygtedes til at ligge på mellem 5 og 6 millioner pund. Det er ikke nok længere. Sædvanligvis genforhandles en kontrakt på 10 år ikke efter 3 år. Men både Umbro og Manchester City har måttet sande, at £5-6 millioner om året ikke længere er nok for den nyrige klub. Aftalen rygtedes nu at skulle gå fra £5-6 millioner årligt til £26 millioner årligt med mulighed for forøgelse alt efter præstationer. Det betyder, at Manchester City nu prioriteres ligeså højt af Umbro som det engelske landshold. Det må siges, at være noget af en udvikling fra det tidligere tider. Det var bare i 00/01 sæsonen, at klubben rykkede ned. Og selvom de rykkede op igen sæsonen efter, så havde City ikke meget andet end midterplaceringer i lang tid. Det var med Le Coq Sportif trøjer nedrykningen fandt sted, og efter en kort flirt med Reebok, fra 03-07 så var Manchester City tilbage i Le Coq Sportif fra 07-09. Men da Manchester udgaven af ”det arabiske forår” begyndte i 2008, så var Umbro hurtigt ude med en lang kontrakt, da franske Le Coq Sportif ikke ønskede at forlænge. Det var ikke første gang, at det Manchester baserede mærke skulle levere trøjer til Manchester City. Det gjorde de faktisk i en ret lang periode fra 1975 til 1997. Og forholdet mellem Umbro og City kan faktisk spores helt tilbage til 1934 FA Cup finalen, hvor Umbro lavede trøjer til begge finalister under navnet Humphreys Brothers. Men det var ikke før skiftet til Umbro og ankomsten af Roberto Mancini, at tingene rigtigt tog fat for arabernes nyindkøbte klub. Umbro var hurtige i optrækket, da Abu Dhabi Group Investment and Development Limited kom til byen, og købte klubben, som dengang kun blev betegnet som Manchester Uniteds ”larmende naboer”. Tre år efter er det arabiske forår blevet til regulær sommer i Manchester regionen. Manchester City har med prangende spil erobret førstepladsen i Premier League, og ligger som bekendt 5 point foran Manchester United, som de også lige ydmygede 1-6 på egen bane. Denne succes er opnået med en helt exceptionel træner, Roberto Mancini, som har fået et helt vanvittig indkøbsbudget, som de arabiske investorer har finansieret. Navne som Tévez, Robinho, Adebayor, Aguero, Silva, Lescott, Balotelli, Touré, Milner og Dzeko er alle blevet indkøbt for over 20 millioner pund siden arabernes indtog i klubben. Sammen med nogle gigantiske lønninger og facilitets forbedringer har det ledt til et gigantisk omgang stjernestøv og et kæmpe underskud i klubbens drift. For ikke mange dage siden kunne Manchester City annoncere, at der på klubbens årsregnskabs bundlinje står minus 1,7 milliarder kroner! Men det er ikke noget, som vækker bekymring hos de lysblå, som har gået fra midterhold i England til det fineste selskab i Europa. En udtalelse fra klubbens ledelse lyder ifølge nyhedsbureauet AFP: ”Vores underskud, som vi forudsagde som en del af vores øgede indkøbsstrategi, bliver ikke gentaget på dette niveau i fremtiden.” Der rygtedes allerede, at der er en ny 10-årig aftale på plads med Etihad Airlines på omkirng £55 millioner kroner årligt. Læg dertil at man forventer, at denne Umbro aftale kommer til at indbringe £26 millioner årligt, så ser fremtiden lys ud for Manchester City og Abu Dhabi Group Investment and Development Limited. Hvad siger du til Manchester Citys kæmpe fremgang? Hvad synes du om, at en klub på den måde kan have et kæmpe forbrug, som ingen relation har til sportslig succes? Er det ”the name of the game”, eller er det mangel på sportslig Fair Play? Giv dit besyv med i kommentarfeltet nedenfor.