Hummel har i samarbejde med AGF lanceret en ny trøje i forbindelse med oprykningen tilbage til Superligaen. Trøjen har en helt speciel historie bag sig, og er mere end et symbol på blod, sved og tårer. For der er ingen tvivl om, at det har kostet den stolte Aarhus klub tårer at rykke ned i 1. division, og at det har kostet sved at komme op igen. Læs med hvordan det i bogstavligste forstand har kostet blod at lave denne trøje. Hummel har produceret en trøje i højeste kvalitet til AGF i forbindelse med oprykningen til Superligaen. Trøjen er 15% lettere end de almindelige trøjer, har en tættere pasform og er vævet efter avancerede principper, som er Hummels højeste kvalitet. AGF - Hjemmebanetrøje 10/11 Authentic vejledende 699,-. Vores pris 299,-. Spar 57%. Vi tager et kig på trøjens mere end almindeligt gennemtænkte design. Den mest opsigtsvækkende designdetalje på trøjen er uden tvivl denne lille bloddråbe. Indeni er der et par hænder, som holder sammen. Et symbol på sammenhold. Rundt om trøjen er klubbens slogan; stolte som få. Den røde farve er lavet ved at fans, spillere og ledelsen har blandet blod. Den samlede farve er blevet til den røde nuance, som fremgår på trøjen. Så er stilen lagt for designet. Det handler om klubfølelse. AGFs fodboldafdeling har en historie, som går helt tilbage til 1902. Det var dog først i 1962, at det logo vi ser i dag kom på klubtrøjerne. Byvåbnet, som danner den blå midte, er det ældst bevarede byvåben i Danmark. Der er en del debat om, hvad de to tårne forestiller, men der er bred enighed om, at herrerne i blå er Sct. Clemens til venstre og apostlen Paulus til højre. Paulus som en religiøs gestus og Sct. Clemens er Aarhus' skytsengel. Hummel har på trøjerne sat et mærke på, hvor vi bliver mindet om, at AGF ikke bare er en oprykker, men de 5-dobbelte danske mestre. De vandt DM 3 gange fra 1954-57, igen i 1960 og sidst i 1986. Ærmerne er virkeligt lækkert udført på de specielle AGF hjemmebanetrøjer 10/11. Man har fået to af fansenes slogans indskrevet i ærmerne på trøjerne. Dermed står der på venstre ærme: ”We're GF and we're proud of it.” Og på venstre står der: ”Stolte AGF i hvid og blå, Stolte som få.” Alt i alt så er dette noget af en udgivelse på det danske marked. Sjældent er der set en trøje med så mange detaljer, hvor designerne har taget så stor hensyn til klubbens situation og at lave et design, som repræsenterer det klubben har været igennem. Hvad synes du om AGF - Hjemmebanetrøje 10/11 Authentic? Er du fan af de hvide, og kan du sympatisere med, hvorfor denne trøje er blevet lavet? Giv dit besyv med i kommentarfeltet.