Den danske angriber Nicklas Bendtner fik endelig sit eftersøgte klubskifte, da han blev udlejet til Sunderland for resten af sæsonen. Vi har haft hans nye trøje forbi fotografen, og du kan se de lækre billeder her. Nicklas Bendtner var en af sommerens vedvarende transferhistorier, og det var ingen hemmelighed at den høje dansker ville væk fra Arsenal. Nu er han så udlejet til Sunderland i Nordengland, hvor hans gamle træner Steve Bruce nu er i spidsen for holdet. Hans nye hjemmebanetrøje er en ren designperle fra Umbro, som har givet trøjen et klassisk Sunderland-look med en masse små, fede detaljer – og derfor har trøjen har naturligvis beholdt sine traditionelle rød/hvide lodrette striber. I nakken brydes mønsteret dog lidt, og her ses et par skrå røde striber i stedet. Samtidig har hjemmetrøjen også fået en sort krave samt sorte ærmespidser. Det har været vigtigt for Sunderland, at få farven med, da sort er en integreret del af klubbens farver. Neders på trøjen står der med guldskrift, at trøjen er Tailored by Umbro, altså skræddersyet af Umbro. Dette understreger virkelig at der er kræset om alle detaljerne på trøjen, og at vi har med et ordentlig stykke håndværk at gøre – hvilket også kan mærkes på trøjens lækre kvalitet. Bendtner skal i denne sæson score mål for The Black Cats, som er klubbens officielle kælenavn. Sunderlands tilnavn kommer fra The Black Cat Battery, som er et gammelt kanonbatteri der ligger ved Wear-floden. Nicklas Bendtner har også i Sunderland fået sit nummer 52, og du kan naturligvis få både navn og nummer trykt med originalt Premier League-tryk på den nye Sunderland-trøje. Faktisk kan du få en Sunderlandtrøje incl. Bendtner 52 tryk til 499 kr., som er samme pris som en trøje uden tryk. Skal trøjen være helt officiel, er det naturligvis også muligt at få de officielle Premier League ærmemærker på din Bendtner-trøje. De nuværende ærmemærker blev introduceret i 2007, og er lavet af det filt-lignende Lextra-materiale – som er det samme mærke spillerne har på deres trøjer. Hvad synes du om den nye trøje - er den lækker, og er det noget du kunne se dig selv i? Del meget gerne din kommentar med os i kommentarfeltet herunder.