Igen kan vi præsentere en helt ny fodboldtrøje i vores sortiment og denne gang som forudbestilling til senere på året. Denne gang er det blevet til en af de mere eftertragtede fodboldtrøjer, grundet klubbens helt specielle status blandt fodboldelskere med historien i orden. Vi har rigtig mange som hvert år håber på at vi får trøjerne, og desværre har det ikke været muligt at hente dem ind hver år, men nu er den tilbage: SSC Napolis hjemmebanetrøje. Rigtig mange kender til til den syditalienske klub og ikke mindst dens meritter tilbage i tiden, hvor den var en af de helt store klubber i Europa. Man fik sit første mesterskab i 1987 den gang fodbold-ikonet Diego Armando Maradona spillede for Napoli og nærmest ene mand spillede og sparkede dem til tops i Italien. Det blev også til en UEFA Cup triumf i 1989, igen under dirigentstokken fra den lille argentinske 10’er, det er nok specielt Maradona der har gjort Napoli legendarisk. Klubben har en uhørt stor tilhængerskare i Italien og er en af de mest populære i landet, til trods for de efterfølgende manglende triumfer efter Maradona æraen. I dag spiller Maradona ikke længere, men hans sjæl lever i høj grad i både klub og ikke mindst blandt klubbens mange fans. Den store stjerne i dag må siges at være Marek Hamsik (Billedet), som er rygtet til mange endnu større klubber, men som lader til at blive i Napoli. Nu har vi så fået trøjen på lager igen og de har skiftet fra Diadora til italienske Macron, hvilket absolut ikke er en forringelse af produktet. For trøjerne leveres med det meget eftertragtede Lega Calcio ærmemærke, som sikkert vil glæde de fleste Napoli-fans. Bestil din Napoli hjemmebanetrøje her og spar 50,-.