The London Times har lavet en liste over de 50 flotteste fodboldtrøjer gennem tiderne. En liste der tager os igennem rigtigt mange klassikere, lige fra Fiorentinas flotte lilla Lotto-trøje, til Kroatiens ternede landsholdsdragt. Herunder vil du kunne se trøjerne fra 50 ned til nummer 25. Top 25 vil vi så offentliggøre på onsdag hvor du dermed vil finde ud af hvilken trøje The Times ser som den mest populære af alle, gennem tiderne.. 50. Dukla Prag Hjemmebanetrøje – Et tjekkisk hold grundlagt i 1948, og som har vundet 11 tjekkiske mesterskaber gennem tiderne. Hjemmebanetrøjen der er valgt er rød med gule ærmer. 49. Palermo Hjemmebanetrøje – Den flotte pinke farve som har prydet holdet fra Sicilien gennem tiderne har givet dem en plads på listen. 48. Flamengo Hjemmebanetrøje – De sort/røde tværstriber som har kendetegnet Flamego-trøjen i alle tider, bringer dem op på en flot 48. plads. 47. Nord Irland Hjemmebanetrøje 1970’erne – Trøjen fra tiden med Manchester United legenden George Best har fået denne plads på listen for dens enkle, men flotte design. 46. Skotland Hjemmebane 1967 – Trøjen som bedst er kendt for kampen på Wembley for Skotland slog de daværende verdensmestre fra England. 45. Everton Hjemmebanetrøje 1969 – Fra tiden hvor Everton var toppen af England, og i sæsonen 1969-70 vandt det engelske mesterskab. 44. Partick Thistle Hjemmebanetrøje 1960’erne – Den flotte stribede kombination som i tidernes morgen er taget det lokale rugby-hold. Nu har fodboldholdet samme farver, og dét er ikke helt skævt.. 43. Hearts Hjemmebanetrøje 1960’erne – Holdet er kendt som ”The Jam Tarts”, efter deres bordeaux-hvide farver som heller ikke svigter på denne flotte trøje. 42. Bradford City Hjemmebanetrøje 1968-72 – Enkel, men meget flot trøje som overgår alle trøjer de sidenhen er kommet med. 41. Sampdoria Hjemmebanetrøje – Den klassiske trøje med de sorte, hvide og røde striber henover maven som stjerner som Ruud Gullit og Gianluca Vialli har spillet i. 40. Manchester United udebanetrøje 1960’erne – Igen blev denne trøje gjort kendt af stjernen og playboy’en George Best. 39. Sheffield United Udebanetrøje 1972 – Legenden Tony Currie var den helt store profil, på et forholdsvist anonymt Sheffield United hold. 38. Birmingham City Udebanetrøje 1972 – Bob Latchford og Trevor Francis var to af de store stjerner da denne trøje havde sin gang i Birmingham. 37. Aston Villa FA Cup finale 1957 – Båret af det Aston Villa hold som 4 måneder efter München tragedien slog Manchester United på Wembley i FA Cup finalen. 36. Bristol Rovers Hjemmebanetrøje – Én af de ganske få trøjer som er delt op i kvarte. Flot trøje med et sjældent mønster. 35. Tottenham Hjemmebanetrøje 1970’erne – Den klassiske hvide Tottenham-trøje, men uden nogen form for reklame på maven. En klassiker. 34. Polen VM 1974 – Båret af ét af de største Polske landshold til dato, som ved VM-slutrunden i 1974 endte med at vinde bronze efter en 1-0 sejr over selveste Brasilien. 33. W.B.A. Hjemmebanetrøje 1960’erne/1970’erne – De flotte blå/hvid stribede trøjer fra The Albions er kendt som måske de flotteste til dato. 32. Kroatien VM 1998 – Den klassiske rød – og hvid ternede trøje båret af stjerner som Davor Suker og Robert Prosinečki endte med at hente bronzemedaljerne til Kroatien ved VM i 1998 efter en 2-1 sejr over Holland. 31. Juventus Hjemmebanetrøje – Trøjerne fra ”Den Gamle Dame” er altid flotte og fulde af små detaljer. 30. Stoke City Hjemmebanetrøje 1972 – Holdet der bar denne trøje vandt klubbens første trofæ nogensinde – Nemlig Liga Cuppen. 29. Arsenal Hjemmebanetrøje 1970’erne – En klassisk og flot designet trøje som deres trøje i denne sæson er en kopi af. 28. Reading Hjemmebanetrøje 1969-1974 – En kopi af Celtics tværstriber, bare i de flotte royale blå/hvide farver – Deraf klubbens tilnavn ”The Royals”. 27. Coventry City Udebanetrøje 1971 – Flot grøn – og sort stribet trøje som de siden har skiftet ud med en helt sort udebanetrøje. 26. Blackburn Rovers Hjemmebanetrøje 1960’erne – Den klassiske og meget kendte 2-delte spillertrøje som Blackburn bærer har altid været i sin egen bås. Værd at bemærke er det selvfølgelig, at denne liste udelukkende er en subjektiv vurdering fra en engelsk journalist. Følg med på onsdag hvor den spændende top 25 følger..