Foreløbigt sidste kapitel er skrevet i den efterhånden månedlange sponsorsaga som har kørt i Londons østdel, hvor West Ham har huse. En ny sponsor er fundet og roen kan vel nu sænke sig over Boleyn Ground, hvor en øjeblikkelig midterplacering som nummer 13 i Premier League må siges hverken at være fantastisk eller katastrofalt for Zolas tropper. Den nye sponsor hedder, ganske som vi kunne gisne om for et par uger siden, SBOBET som har skrevet kontrakt til udgangen af sæsonen 2009/2010. Hvad West Ham får for den samarbejde er uvist, men det er ganske sikkert i den lukrative ende af tabellen. Her er hvad Bill Mummery, direktøren for SBOBET’s Europæiske sæde, sagde om den nye aftale: ”Vi er begejstrerede for at slutte os til West Ham United som hovedsponsor. Vores hovedstyrke er fodbold – at tilbyde kvalitet, tilfredshed og service til et globalt publikum, og vi er glade for at blive givet muligheden for at arbejde sammen med en så velrenomeret klub”. Dog er økonomien i aftalen ikke den eneste grund til at valget faldt på det Fillipinske betting selskab. De er nemlig også meget åbne og respektfulde overfor klubbens hjertebarn, fonden Bobby Moore Fund, som mange fans i første omgang gerne havde set som trøjesponsor. West Hams ledelse prøvede i første ombæring at få to sponsorer på trøjerne så der også blev plads til Bobby Moore Fund, men det blev afvist af det engelske fodboldforbund. Nu har man imidlertidigt fundet en alternativ løsning der kan tilfredstille alle parter, lige fra bestyrelse til fans. Sponsoren SBOBET bliver synlig på klubbens 1. hold, mens logoet for den førnævnte fond vil være synlig på akademiets trøjer, samt merchandisetrøjerne til børn. Direktøren for West Ham, Scott Duxbury sagde følgende om den nye aftale: ”Dette er en fantastisk aftale for West Ham United, og jeg ser frem til et succesrigt samarbejde med SBOBET. At finde en ny sponsor tager som regel om til 6 måneder, men der er blevet lagt en masse hårdt arbejde og flid i denne proces. Jeg vil også gerne takke vores fans for deres forståelse og tålmodighed gennem denne tid”. De midlertidige West Ham trøjer med nummeret på maven, forventes at blive erstattet første gang allerede til næste mandags hjemmekamp mod rivalerne fra Tottenham. I øjeblikket arbejder West Hams webshop i øvrigt på at finde en løsning så alle de fans der har købt trøjer ved dem, kan få den opdateret uden beregning. Her på siden kan du stadigvæk købe de nu historiske West Ham-trøjer med den gamle, nu konkursramte sponsor XL-Holidays (billedet). Find dem her i både hjemme- og udebane, og kig også på mange af de andre lækre merchandise-produkter vi har på lager med The Hammers.