Hos Unisport prøver vi altid at være på forkant med fodboldtrøjer og afsøge markedet for de mest sjældne og spændende trøjer, såvel som trøjer fra de store klubber. Således har vi nu fået en hel sending af fantastiske trøjer hjem fra Lotto. Det betyder at du nu bl.a. igen kan købe Fiorentinas hjemmebane, udebane – og 3. Trøje på vores side . Krøldrups og Jørgensens klub skal igen i år på eventyr på både den hjemlige, og europæiske fodboldscene. Imens de hjemme i Italien jagter klubbens 3. mesterskab, er den ambitiøse klub fra Firenze også på udkig efter succes i Champions League, efter sidste sæsons skuffende exit i UEFA cuppen til Glasgow Rangers. Til dette formål har La Viola købt den italienske landsholdsspiller Alberto Gilardino i AC Milan, som hurtigt er blevet en kæmpe succes. Også Palermo er nu tilbage på vores side for fulde gardiner. Den traditionsrige klub fra Sicilien har fået en godkendt start på Serie A i år, og ligger på en foreløbig 8. Plads med 9 point efter 5 kampe. Holdet der ikke nåede Europa i år, skal sætte deres lid til at superbomberen Miccoli kan sende dem mod nye eventyr i denne sæson. Miccoli har startet sæsonen med imponerende 4 mål i 4 kampe. Vi har foruden den traditionelle lyserøde hjemmebanetrøje, også fået fingrene i både udebanetrøjen og den sorte 3. trøje. Udinese Calcio er med sin stiftelse i 1896 den næst-ældste klub i Italien. Vi kan nu tilbyde dig et friskt lager af de stribede hjemmebantrøjer. Klubben kom i går lidt heldigt videre fra første runde i UEFA-cuppen, efter en gyser hjemme mod tyske Borussia Dortmund, men er nu klar til at tage hul på gruppespillet hvor de kan ende op med at møde FC København eller måske Laudrups Spartak Moskva. Det vil lodtrækningen på tirsdag afgøre. Foruden disse 3 spændende klubber, har vi også fået trøjer hjem fra mange, mange andre spændende hjørner af Europa. Bl.a. kan vi nu igen præsentere Queens Park Rangers i vores brede sortiment. Den lille klub fra London er i gang med en rivende udvikling i disse år. For godt et halvt år siden gik multimilliadæren Lakshmi Mittal ind og købte 20% af aktierne i klubben hvilket gjorde QPR til verdens rigeste klub. På Loftus Road hungrer man efter succes, og noget kunne tyde på at dette kunne være sæsonen hvor klubben rejser sig og vender tilbage til Premier League, som man forlod i 1996. De har i hvert fald startet årets kampagne lovende i Coca Cola Championship, hvor man lige nu ligger lige under playoff-pladserne på en 8. plads. Vi har fået den stribede hjemmebanetrøje hjem, som har fulgt med klubben lige siden tidernes morgen. Hvis vi bliver på de britiske øer, er vi stolte er at præsentere Wales’ stolthed, Cardiff City i Unisport. Klubben der sidste år nåede FA-cup finalen, som så senere blev tabt til Portsmouth, tog dengang mange hjerter i England fordi man fik bevist at de små stadigvæk kan drille de store i verdens ældste pokal-turnering. Nu har vi fået deres hjemmebanetrøje på lager. En trøje der er helt speciel, da det er klubbens sidste sæson på hjemmebanen Ninian Park, inden de flytter til mere luksuriøse omgivelser. Deres 89 år på det gamle stadion markeres på denne specielle trøje der har adopteret farverne fra 1970’ernes Cardiff trøjer. Se herunder hvilke andre spændede trøjer vi har fået på lager, og tøv ikke med at køb et eksemplar da vi kun har fået et begrænset antal hjem. Chievo Hjemmebane & Udebane 2008-09 Borussia MönchenGladbach 3. Trøje 2008-09 Charlton Athletic Hjemmebane & Udebane 2008-09 Ukraine Hjemmebane 2008-09