Chelsea kunne i samarbejde med Adidas løfte sløret for London-klubbens nye hjemmebanetrøje. Eller, måske ikke helt. De har nemlig kun afsløret, at den er blå, men hvad betyder ellers noget, når man er Chelsea-fan? Det kom der en film ud af, som vi tidligere har kigget på, men nu går vi istedet bag om kulissen og ser hvordan Mata, Luiz Terry og co. håndterede at blive badet i maling.

Adidas har haft stor succes med at skabe en enorm hype omkring Chelseas nye hjemmebanetrøje, og det er lykkedes dem uden overhovedet at vise trøjen. Nøglen til succes skal findes i den sjove 'trailer' for trøjen, som du kan se herover, hvor en række af helt store stjerner lader sig dynge til i blå maling for at vise deres kærlighed til klubbens farve.

Du kan allerede din forudbestille Chelsea Hjemmebanetrøje 13/14 her med en forventet levering i midten af maj - fra 449 kr.

adidas, football, chelsea, cfc, adidas football, john terry, david luiz, juan mata, fernando torres, demba ba, gary cahill, petr cech, torres, mata, cahill, unisport, unisportstore

Du har måske siddet og set videoen og overvejet, om der kunne have været tale om brug af Photoshop eller anden form for billedmanipulation, men i videoen herover, kan du komme med bag kulissen, hvor Torres, Cech, Mata, Terry m.fl. lader sig nedsænke og tilsøle i den blå maling. I samme ombæring giver de et par ord med på vejen om, hvad det betyder for dem, at trække den blå trøje over hovedet uge ud, uge ind.

adidas, football, chelsea, cfc, adidas football, john terry, david luiz, juan mata, fernando torres, demba ba, gary cahill, petr cech, torres, mata, cahill, unisport, unisportstore adidas, football, chelsea, cfc, adidas football, john terry, david luiz, juan mata, fernando torres, demba ba, gary cahill, petr cech, torres, mata, cahill, unisport, unisportstore

Den engelske hovedstad, London, mangler ikke ligefrem fodboldklubber og der hersker en stor kamp om herredømmet. Spørger man Chelsea-fans, så er byen blå, da dette er klubbens ikoniske farve. De har sammen med Adidas løftet sløret for klubbens nye hjemmebanetrøje for 13/14-sæsonen. Næsten, i hvert fald. De har nemlig kun afsløret, at trøjen er blå, men når det er på plads, hvad betyder så noget?

adidas, football, chelsea, cfc, adidas football, john terry, david luiz, juan mata, fernando torres, demba ba, gary cahill, petr cech, torres, mata, cahill, unisport, unisportstore

Du kan allerede din forudbestille Chelsea Hjemmebanetrøje 13/14 her med en forventet levering i midten af maj - fra 449 kr.

Cahill, Terry, Luiz, Mata, Torres og resten af slænget virker til at være ret begejstrede for den blå farve, men er det nok for dig? Tør du bestille trøjen uden at have set den? Eller skal du have den uanset hvad? Del din kommentar i boksen herunder.

E-handelspris