De forsvarende mestre fra Brøndby tabte i dag 2-0 til et veloplagt Silkeborg mandskab, der med to mål af klubbens nye angriber Sveinsson i første halvleg, som nu får lidt luft nede i bunden af SAS-ligaen. Dermed missede Brøndby chancen for at spille sig selv på førstepladsen inden FCK møder FC Nordsjælland imorgen, men klubben fra vestegnen kan kun takke sig selv, da der blev produceret alt for lidt i forhold til klubbens standard. Dermed kan FCK igen øge i forhold til Brøndby hvis det bliver til point imorgen mod Nordsjælland hjemme i Parken. Brøndby får dog mulighed for at revancere sig, da Silkeborg i næste spillerunde kommer på besøg på Brøndby stadion, og mon ikke Brøndby spillerne her vil være anderledes indstillet. I hvert fald vil en lignende indsats ikke være acceptabelt for træner Michael Laudrup, der før kampen idag "krævede" sig på den neutrale bane i Viborg.