Hold hænderne varme med din yndlingsklub på handskerne

Kærester og venner kommer og går, men fodboldklubben vil være ved din side indtil dit sidste åndedrag. Kærligheden til den klub man har viet sin loyalitet er ikke til at knække og nu hjælper Nike dig endnu engang med at vise din klubs farver frem med smarte og funktionelle handsker med din klubs logo…

Konceptet er ikke helt nyt. Lige omtrent samme tidspunkt sidste år, leverede Nike nemlig samme klubinspirerede spillerhandsker. I år har de dog løftet ideen og ikke blot lavet handskerne med klubbens farver og navn. Nej, nu kan du gå i ren Power Ranger mode og morphe dig selv i din favoritklubs farver...

Vis din yndlingsklubs logo frem med Nikes Stadium spillerhandsker - kun 199,-

Handskerne er resultatet af Nikes nyest udviklede spillerhandsker, som inkorporerer nogle nyttige og smarte teknologier, så du både kan holde varmen og være funktionel når først vinteren presser på. Først og fremmest er handskerne lavet med polyester, hvilket sikrer varme hænder. Men hertil har Nike udstyret handskerne med silikone og txt-on materiale, så du ikke behøver at tage handskerne af på noget tidspunkt.

Det handler jo om at følge med tidens behov, og sådan som vi går rundt og bruger vores smartphone overalt, hele tiden, så er det jo virkelig relevant med handsker, der kan trykke på skærmen. Så behøver du ikke at tage handskerne af når du skal uploade dit billede på Instagram og skrive #unisportlife…

Vis din yndlingsklubs logo frem med Nikes Stadium spillerhandsker - kun 199,-

Silikone strukturen på indersiden af handskerne gør ligeledes handskerne gribedygtige, da materialet giver et fast greb når du skal kaste en bold eller hvad du laver med handskerne på. Jo jo, der er bestemt tænkt over tingene i Nikes designteam.

Vis din yndlingsklubs logo frem med Nikes Stadium spillerhandsker - kun 199,-

Men som vi også nævnte indledningsvist, så er det ikke kun funktionaliteten der er tænkt over hos Nike. For med udgangspunkt i fem af Nikes absolut mest populære klubber, Manchester United, Manchester City, Barcelona, Juventus og PSG, har de placeret deres logoer i håndfladen. Så når du går udenfor i de kolde vintermåneder, kan du til enhver tid kaste et håndtegn og vise din stolthed til klubben frem.

Vis din yndlingsklubs logo frem med Nikes Stadium spillerhandsker - kun 199,-

Det bringer minder frem fra barndommen, når man skal vise klubbens logo frem med de nye Nike Stadium spillerhandsker. Det er bare ikke lige minder fra fodbolden det bringer frem, men fra Power Rangers. Hvilken klub vil du gerne morphe dig til?