Barcelonas elegante og stilede tredjetrøjer er nu endelig landet på lager hos os her i Unisport, og vi er ganske tilfredse med at have den nye trøje tilføjet til vores store samling, og i den anledning har vi kastet et ekstra blik på trøjen.

De er sultne efter mere succes og på jagt efter flere triumfer. Barcelona kender om nogen opskriften til sejr, og i år har de nok engang tænkt sig at følge den til punkt og prikke for at tilføre mere metal til det i forvejen tunge pokalskab. Til det har klubben fået en elegant og lækker tredjetrøje, som endelig er landet på lager her hos os i Unisport.

Og det er bestemt ikke hvilken som helst trøje, som nu har fundet et trykt forløbigt hjem hre hos os. Med en sikker minimalisme imponerer tredjetrøjen, og giver klubbens mange fans en unik mulighed for at klæde sig elegant i bybilledet iført det traditionsrige og legendariske Barcelona klublogo.

Hvis du vil have fat i Barcelonas helt nye tredjetrøje, så kan du se meget mere lige her - priser fra 449 kr.

Trøjen kommer Barcelona bl.a. til at bære til udekampene i Champions League, hvor vi allerede har set trøjen i aktion. I Glasgow havde Fabregas, Alves og resten af Barcelona-stjernere trøjen over hovedet, og det gav vigtige tre point i Barcelonas bestræbelser på igen at vinde Champions League og revancere sig fra sidste års semifinalenederlag til Bayern München.

Det er ikke første gang, at Barcelona har båret en sort trøje. I 2011/2012-sæsonen var klubbens udebanetrøje også klædt i sort, og dermed må det være gensynets glæde for mange trofaste fans, der nok har mange store og lykkelige minder, hvor Barcelona-spillerne har bevist deres unikke øje for at finde hinanden og levere magiske detaljer.

Nike har også tryllet lidt og kreeret en unik krave med sans for detaljen. I kraven på trøjen finder man derfor farverne fra senyera, der er det catalanske flag. Hvis der er noget, de er stolte af i Barcelona, så er det catalanien, og derfor er det bestemt ikke nogen overraskelse, at der er blevet plads til de klassiske farver på trøjen. Og heller ikke nogen skam, for det står knivskarpt og elegant til den sorte farve.

Hvis du vil have fat i Barcelonas helt nye tredjetrøje, så kan du se meget mere lige her - priser fra 449 kr.

barcelona, fc barcelona, fcb, nike, lionel messi, dani alves, xavi, iniesta, unisport, unisportstore

Den er stilet, elegant og vi er ganske glade for endelig at have fået Barcelona tredjetrøjen på lager. Hvad synes du om trøjen? Og tror du, at Barcelona kan vinde Champions League i år? Som altid hører vi meget gerne dine kommentarer her, på Facebook og på Twitter.