De tyske mestre fra Bayern München har netop løftet sløret for klubbens nye hjemmebanetrøje, der skal føre dem til nye triumfer i den kommende sæson. Den nye hjemmebanetrøje er designet i meget klassiske linier, men byder alligevel på flere flotte og diskrete detaljer. Du kan se flere skarpe billeder af trøjen lige herunder.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Bayern München er muligvis det mest omtalte hold i europæisk fodbold, efter de ekspederede FC Barcelona ud af Champions League med en knusende sejr på 7-0 sammenlagt. Med blikket rettet mod tronen og mod total europæisk dominans har klubben nu løftet sløret for næste sæsons hjemmebanetrøje, der holder fast i et ærkeklassisk design med flotte og elegante detaljer. Du kan forudbestille trøjen lige her og den leveres allerede inden Champions League-finalen.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Den nye hjemmebanetrøje er ikke så overraskende rød, men ser man på billedet herover, er der også andet, der springer i øjnene; spillernes fodboldstøvler. Adidas puster for alvor liv i tiltagende rygter om nye støvler og farvevarianter ved at lade spillerne posere i hidtil usete støvler. Vi tæller fire forskellige støvler på billedet, men da Adidas på nuværende tidspunkt kun har tre støvlesiloer, bliver det spændende at se, hvad de har i ærmet til fremtiden - især med en Nitrocharge-støvle lurende lige om hjørnet.

Du kan forudbestille din Bayern München Hjemmebanetrøje 13/14 lige her og få den leveret inden Champions League-finalen.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Det er dog trøjen, vi skal se nærmere på og den er i og for sig også svært at få øjnene fra. Bayern München har haft den samme hjemmebanetrøje de seneste to sæsoner, men nu er det blevet tid til nyt. Vanen tro er trøjen overvejende rød, men i modsætning til de seneste års trøje hvor den var dekoreret med guld, er man vendt tilbage til den stilrende kombination med hvide detaljer.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Bayern München er den ubestridt mest vindende klub i Tyskland og nærmer sig også tronen i europæisk fodbold. Over klubbens velkendte logo fremgår det også, at klubben har vundet Bundesligaen mere end 20 gange. Logoet må nemlig dekoreres med én stjerne for hvert femte mesterskab og med 23 af slagsen i bagagen har Bayern gjort sig fortjent til fire. I nakken står mottoet "Mia San Mia", der betyder, vi er, hvem vi er.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Bayern Münchens ikoniske logo tager udgangspunkt i det bayerske flag med de hvide og blå dominotern. Det har man også fået inkorporeret i selv trøjen, hvor mønsteret elegant toner frem i en lidt mørkere, rød farve. Det giver trøjen en helt ny dimension og er designmæssigt et virkelig friskt pust til det ellers så traditionelel design.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

I tråd med størstedelen af holdene i den tyske Bundesliga, står klubbens navn skrevet over skuldrene, hvor navnet på spilleren ellers hyppigst fremgår. Det står i stedet for under nummeret på Bayern Münchens trøjer. Et andet klassisk touch på trøjen er klubbens sponsor T-Mobile, der siden 2009 har prydet fronten og det kan derfor være svært at forestille sig en Bayern-trøje uden.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Den nye hjemmebanetrøje er designet og udviklet i Adidas' banebrydende ClimaCool-materiale, der er exceptionelt godt til at transportere sved og fugt vægt fra kroppen. Samtidig vejer det ikke særlig meget og det gør trøjen meget komfortabel at have på. Den kan du eksempelvis tage på til Champions League-finalen d. 25 maj, da vi kan nå at leveret den inden da, hvis du forudbestiller lige her.

Du kan forudbestille din Bayern München Hjemmebanetrøje 13/14 lige her og få den leveret inden Champions League-finalen.

fc bayern, fcb, bayern, munchen, bayern munich, bayern munchen, home shirt 13 14, home shirt, hjemmebanetrøje 13 14, hjemmebanetrøje, new shirt, new kit, adidas, adidas football, clima cool, climacool, lahm, martinez, schweinsteiger, kroos, muller, unisport, unisportstore

Bayern München har allerede sikret sig mesterskabet i Bundesligaen og de er i finalen i både den tyske pokalfinale og Champions League, hvorfor der er høje forventninger til holdet i næste sæson. Dem skal holdet indfri i denne nye hjemmebanetrøje, som vi er store fans af. Hvad siger du til den? Smid en kommentar i boksen herunder og lad os høre din mening.