I den første tur ned af Memory Lane i 2012 skal vi ikke så forfærdeligt langt tilbage i tiden. Weekendens emne er nemlig KSS Lech Poznans blå hjemmebanetrøje fra sidste sæson - men den har en sjov historie bag sig alligevel. Den polske klubs trøje er nemlig en match worn en af slagsen, som blev brugt da Poznan mødte Braga i Europa Leagues 3. runde i 2010/2011-sæsonen. Derfor er trøjen naturligvis udstyret med Europa League-mærket på armen, som er lavet af det filtlignende materiale Lextra 3D - det samme materiale, som bruges på de autentiske Premier League-tryk. På modsatte ærme sidder naturligvis også "Respect"-ærmemærket, som også er lavet af Lextra-materialet. Det ses kun på de autentiske trøjer, og er en fed lille feature at have siddende på sin trøje. Som noget ekstraordinært spillede Poznan også med det polske flag lige under kraven, hvilket de gjorde i alle deres Europa Leauge-kampe. En flot lille detalje, som man heller ikke ser hver dag. Selve trøjen er Lech Poznans hjemmbanetrøje, som de brugte, da de spillede mod Braga på hjemmebanen i Polen, hvor de vandt 1-0. De polske mestre røg dog efterfølgende ud, da de i Portugal tabte med 2-0 i Portugal. Trøjen er serbiske Dimitrije Injac's, som med nummer 21 tørnede ud for Lech Poznan. Hjemmebanetrøjen er lavet af Puma, som har produceret den i sit USD-materiale, der både er let, svedtransporterende og en smule elastisk. Med andre ord et rigtig topprodukt, som i hænderne føles helt fantastisk - man skulle være professionel, skulle man. I nakken står KSS Lech Poznan, som naturligvis er en hyldest til klubben - og med alle de mærker og små inskriptioner er man ikke i tvivl om, at stoltheden er kolossal. Lech Poznan regnes da også for at have den absolut bedste fan-atmosfære i Polen, og atmosfæren på stadion når Poznan spiller hjemme er helt elektrisk. Trøjen er prydet med sponsoren s.Oliver, som er et tysk modemærke baseret i Bayern, og som har sponseret Poznan siden 2010 - samtidig med at de også er klubbens "outfitters" omkring modetøj. Slutteligt er der naturligvis Lech Poznans logo, der er broderet ind på trøjen med klubbens navn og stiftelsesår, 1922. Klubben kaldes også Kolejorz, som betyder "jernbanemændene" på dansk. Noget andet morsomt er, at Lech Poznans fans har en speciel dans, som stammer helt tilbage fra 1961. Denne dans kaldes også "The Poznan", og går ud på at man vender ryggen til banen, lægger armene om hinandens skuldre, og herefter alle sammen hopper op og ned. Denne dans har bl.a. Manchester Citys supportere taget til sig efter de to klubber mødtes i Europa League - efter først at have sunget smædesange efter polakkerne for at bruge dansen, som nu er fast inventar på Etihad Stadium. Hvad synes du om trøjen - og så du nogle af Lech Poznans kampe sidste sæson? Del meget gerne din kommentar med os i boksen herunder nyheden. TRØJEN ER VENLIGST UDLÅNT AF EN MEDARBEJDER, OG IKKE TIL SALG.