Endelig blev det en realitet at klub-ikonet Thierry Henry vendte hjem til Arsenal, som han forlod tilbage i 2007 til fordel for Barcelona. Trykket er selvfølgelig allerede muligt at bestille online. Se billederne fra trykkeriet og bestil din trøje med den mest scorende spiller i Arsenals historie. Den stigende tendens med at spillere fra den amerikanske MLS-liga lader sig udleje i de første måneder af året, er nu en som Thierry Henry er blevet en del af. Hvor vi tidligere har set David Beckham og Landon Donovan gøre netop det samme i den aktuelle vinterpause. Derved kan Thierry Henry endnu en gang iføre sig Arsenal-trøjen, dog kun for to måneder frem. Efter at Thierry Henry har deltaget ved klubbens træningspas for at holde formen ved lige, er han altså nu officielt udlejet til hans hjerteklub. Derfor er han altså spilleberettiget og klar til kommende kampe som de intense rivaliserende opgør mod Manchester United og ærkerivalerne Tottenham. I sin Arsenal tid optrådte han med 14 på ryggen, hvilket han os videreførte i Barcelona og senere New York Red Bulls. Da Theo Walcott nu er ejer af dette nummer i Arsenal, må Henry ty til 12-tallet, hvilket han dog ikke er helt ubekendt med. Dette er netop nummeret som han bærer på det franske landshold. Trøjen kan som alle andre Premier League trøjer på siden, selvfølgelig fås med det originale Premier League ærmemærke, som er med til at fuldende det autentiske look. Denne trøje er som bekendt klubbens 125-års jubilæums trøje som gør den helt unik i forhold til de sidste mange års trøje fra London-klubben. Så hvilket bedre valg end målkongen Thierry Henry til at pryde ryggen, der jo trods alt klubbens mest scorende spiller med hele 226 mål i 370 kampe. Målkongen kan være at se allerede den kommende mandag, hvor Arsenal møder Leeds i den engelske FA Cup. Hvor det kunne være en fordel at have målræven med på banen, da han stod for 4 ud af 5 mål sidst han stod over for nordenglænderne. Så hvis du skal have en gennemført ikonisk Arsenal trøje er der altså ikke end bedre mulighed end her:Arsenal trøje med originalt Henry 12 . Er du blandt en af de kommende ejer af en Henry 12 trøje? Tror du Henry kan gøre en forskel i Arsenal? Hvad synes du om de spændende leje-aftaler vi ser fra MLS? Kom endelig med dit bidrag herunder.