En af de mest specielle detaljer ved Universidad De Chiles trøjer er, at deres logo ikke figurerer på trøjerne. Der er bare et stort U. Klubbens logo, som er et U i et våbenskjold med en ugle over, har kun meget få gange figureret på klubbens trøjer i nyere tid. Universidad De Chile har en lang historie bag sig. Klubben har været offer for politiske beslutninger, som førte til, at klubben mistede sin association til det Universitet, den er opkaldt efter. Hvilket ledte til en nedrykning. Klubben er blevet forsøgt kuppet af private investorer, da den i 2006 blev sat under økonomisk administration grundet en konkursbegæring. Alligevel har den stolte hovedstadsklub fra Santiago formået at vinde det chilenske mesterskab hele 3 gange i de sidste 10 år. Denne Reebok fodboldtrøje er fra en sæson, hvor klubben var på vej tilbage fra en kæmpe nedtur. Fra 1979 og fremefter har man kun kunnet finde klubbens logo på trøjerne i 1996 og 2007. Ellers spiller klubben med dette karakteristiske U på trøjen. På kraven er der også lavet et lille U. En fin designdetalje som får trøjen til at skille sig ud. Klubbens karakteristiske U'er er også at finde i selve materialet på trøjen. Kraven er lavet med en rigtig fin retro detalje. Den lille plastik knap giver en fin personaliseringsmulighed, så spillerne og fans havde mulighed for at udvise lidt chilensk attitude. Trøjen var lavet af Reebok. Et mærke som man ser trække sig mere og mere ud af fodbold. Der er dog stadig en Reebok fodboldtrøje i vores sortiment. Chilectra er en af de største el leverandører i Santiago, Firmaet har et fint logo, men man valgte på trøjen at få trykket navnet på i en kedelig standard tryktype. Har du noget kendskab til chilensk fodbold? Holder du med en af Santiago rivalerne Colo-Colo, Universidad Católica eller Universidad De Chile? Så fortæl os om det i kommentarfeltet nedenfor.