Vi har trukket en fodboldtrøje frem fra gemmerne, som har tilhørt en af fodboldhistoriens legendariske klubber. Røde Stjerne var mens de spillede i denne trøje forsvarende mestre i Europa og havde vundet den turnering, som var tilsvarende FIFA Club World Cup. Hummel var i perioden 1991-94 tøjleverandør for Røde Stjerne Beograd. Dette blev starten til det værste årti i klubbens historie. I perioden fra 1992-2000 vandt den serbiske storklub kun et mesterskab, og perioden referes til af klubbens fans som ”de mørke ´90ere”. Røde Stjernes specielle navn afspejles også i deres logo. De blev grundlagt under 2. verdenskrig af en gruppe unge mænd, som kaldte sig Den Serbiske Forenede Antifascistiske Ungdoms Gruppe. Allerede der var grundlaget for en passioneret fodboldklub lagt, og klubbens fans bærer også navn inspireret af disse unge mænd. De kaldes for Delije, hvilket løst oversat betyder noget i stil med modige og handlekraftige unge mænd. På forsiden af trøjen er der et stort og tungt filt tryk, som matcher klublogoets farver. ”Classic” var en del af Phillip Morris International. Firmaet er mere kendt for deres produkter ved navn Marlboro, L&M og Rög. Det ville aldrig være tilladt i dag at reklamere for cigaretter på spilletrøjer. Det dengang kun delvist danske firma, Hummel, overtog sponsoratet af Røde Stjerne i 1991 fra Puma. Puma havde produceret tøj for den baltiske klub i 12 år, og de havde vundet de største internationale titler og 19 mesterskaber fra perioden 1951-1992. I perioden med Hummel vandt de kun et enkelt. De karikteristiske Hummel ”V'er” var også en del af trøjens design. Præcis som vi kendte dem fra de danske landsholdstrøjer fra samme periode. En anden lille detalje på trøjen var dens overlappende tofarvede V-hals. En fin lille detalje som fint spiller med trøjens overordnede design. Denne trøje fra 1991-1992 sæsonen var lavet med subtile glinsende stjerner i materialet. De ses ikke fra afstand, men kommer til syne ved det rigtige lysindfald. Denne detalje er med til at gøre denne trøje til en rigtig samlergenstand blandt baltiske fans. Selvom klubben hedder Røde Stjerne, så gav det stribede design også anledning til hvide sjerner. Som man kan se, så ænses stjernerne kun svagt som en del af det generelle indtryk Hvad synes du om denne klassiske fodboldtrøje? Minder den dig om nuværende aktuelle spilletrøjer? Giv dit besyv med i kommentarfeltet.