I Memory Lane hylder vi de klassiske fodboldtrøjer og fodboldstøvler, hvilket der i den grad også er blevet plads til denne lørdag. F.C. Københavns første hjemmebanetrøje er foreviget. F.C. København er en klub, som kun har små 19 år på bagen og alligevel er det lykkedes at hente pokaler på stribe hjem til hovedstaden. Det har dog ikke altid været en dans på roser og de første mange år af klubbens levetid, ja faktisk de første 9, var der ikke mange pokaler der kunne puttes i skabet. Det til trods, så er nogle af de mest eftertragtede trøjer alligevel fra denne tid, men det giver nok sig selv, grundet klubbens korte eksistens. I denne uge er det trøjen fra 1994, så lad os komme tættere på denne legendariske trøje. På ryggen har vi nummeret og som du nok bemærker var der dengang ikke navn på trøjen. Det er først noget der kom senere samme årti. Kommer man helt tæt på selve tallet, så vil det vise sig at det er trykt med en form for 3D effekt og det gør den ret unik i selve designet. På brystet er naturligvis klubbens logo og akkurat som i dag er resten af trøjen holdt helt i hvidt, bortset fra logoer som bryder denne farve. Inspirationen kan nogle måske gætte sig til? På kraven kan man nok fornemme, hvilken kvalitet selve trøjen var i og da det er spillernes materiale, så er der ikke sparet på noget. Dengang var det også meget typisk at se helt unikke vævninger, som gjorde at man f.eks. kunne få et Puma logo ind i selve trøjen, som du kan se her på billedet. Pumaen går igen på højre bryst og også her kan man se denne specielle ”90’er-vævning” i baggrunden af logoet. På selve ærmet er der også unikke Puma logoer og som man kan fornemme i baggrunden eller på billedet i toppen, så er det en trøje som også kan genkendes på reklamen fra Danica, som netop var F.C. Københavns første. Hvad siger du til den? Også selvom du ikke er F.C. København fan? Holder trøjen den dag i dag eller er stilen gået af mode? Kom med din kommentar herunder og deltag i debatten om trøjen. OBS: Da trøjen er et samleobjekt kan den ikke købes.