I kÞlvandet pÄ vores nyhed om den nye Superfly III i orange, sÄ mente vi ogsÄ at den knivskarpe Vapor VII fortjente samme behandling.
Efter at Nikes Vapor mistede sit snÞrrebÄndsdÊkken, eller lacecover, sÄ er den steget i graderne hos rigtig mange fodboldspillere med hang til Mercurial.
Den er bestemt ikke blevet mindre interessant i denne nye farvevariant, som virkelig skriger pÄ opmÊrksomhed og skriger pÄ en fodboldspiller der vil frem  og det vil du, ikke sandt?!
Bestil din Nike Mercurial Vapor VII her og spar 15% hos os.
Start med videoen herunder og fortsĂŠt med billederne derunder. Slut af med at give os din mening om Vapor VII i orange/sort.
I forhold til tidligere modeller i Vapor kollektionen, sÄ er det at snÞrrerne er fritlagt og ikke lÊngere er beskyttet af et lacecover, noget af det bedste ved den nye Vapor.
Profilen pÄ selve stÞvlen er blevet mere skarp og langt mere interessant end de tidligere modeller, sÄ hvis du ikke allerede har skiftet sÄ er tiden inde.
Den bÊrer det samme mÞnster pÄ siden og pÄ hÊlen som der er pÄ Superfly modellen og dermed er den synlige forskel efterhÄnden ret lille.
OgsÄ inde i stÞvlen gÄr samme farve igen, som man har pÄ storebroderen, omend sÄlen er en lille smule anderledes da den ikke er hullet.
Der hvor Vapor er markant anderledes er pÄ bunden, hvor man ikke fÄr Nike Sense knopperne og karbon sÄlen er skiftet ud med glasfiber.
NÄr man sÄ ser stÞvlen i total igen, sÄ er man alligevel ikke i tvivl om at der er tale om en vidunderlig fodboldstÞvle, som helt sikkert kan vÊre pÄ mange fodboldspilleres Þnskelister. IsÊr til den stÊrke pris pÄ bare 1529 kr. hos os.
Bestil din Nike Mercurial Vapor VII her og spar 15 .
Hvad siger du? Superfly eller Vapor? Der er ikke meget der skiller dem efterhÄnden, sÄ vi er spÊndte pÄ at hÞre jeres mening og hÞre jeres mening om farven orange/sort. Kommentarfeltet er Äbnet herunder.