Tottenham har på et storstilet arrangement afsløret deres kommende holdragter. Stjernerne havde trukket i sættene. Vi har haft hjemmebanetrøjen hos fotografen. Udebanetrøjen er også frigivet, og her har Puma valgt lilla - en farve som vi før har set Lilywhites i. Tottenhams hjemmebanetrøjer er i år blevet meget enkle. Selve trøjen er blevet helt hvid, og det eneste vi får at se af den klassiske mørkeblå Tottenham farve er inkorporeret i klubbens - og Pumas logo, samt i sponsortrykket, som er ændret fra Autonomy til Autonomys største produkt; Aurasma. Aurasma er en meget futuristisk teknologi, som kan installeres på din smartphone. Derefter kan du via dit kamera tage et billede af op imod en halv million forskellige ting, og skærmen vil derefter vise en relateret video. Tager du f.eks et billede af et billede i en avis, så vil det på din skærm ligne at billedet bliver levende, mens du ser en relateret video. Nu er Spurs fodboldtrøjer kommet til forudbestilling med levering i midten af september: Tottenham hjemmebanetrøje 11/12 499,-. Tottenham udebanetrøje 11/12 499,-. Det mest bemærkelsesværdige ved denne meget simple, hvide trøje er tilføjelsen af en krave - en tilføjelse der har en tendens til at skille vandene i to. Det er dog uanfægteligt, at kraver hører hjemme i Tottenhams historie. Siden klubben skiftede navn fra Hotspur til Tottenham Hotspur i 1884 spillede de med krave indtil 1959. Klubben begyndte først at spille i hvide trøjer i 1898, og de første 19 hvide trøjer i klubbens historie var hvide med kraver. Udover dette har Spurs haft 8 andre hjemmebanetrøjer med krave, hvilket betyder, at ud af klubbens 51 hjemmebanetrøjer, så har 27 været med krave. Tottenham Hotspur har siden 2006 fået designet deres holdsæt af Puma. Men i år slutter samarbejdet mellem de to parter. Vi kunne allerede i starten af marts annoncere, at Tottenham skifter tøjleverandør til Under Armour. Tiden med Puma har dog været yderst succesful og præget af stor fremgang for London klubben. Således har man bevæget sig fra placeringer omkring midten og op til den bedre halvdel af Premier League. Tilmed spillede de som bekendt på yderst sympatisk vis sig i kvartfinalerne i Champions League sidste år iført Puma trøjer. Udover Puma logoet så er der også broderet et Puma logo på ærmet. Dette giver trøjen et lækkert look, når den bæres. I nakken er der meget diskret skrevet "Spurs" med hvid på hvid. Et diskret, men lækkert touch, som giver trøjen lidt detalje bagfra imens den stadig beholder det hvide og stilfulde look. Tottenham har for 2. gang fået en helt lilla udebanetrøje. I 94-95 havde Umbro også lilla aftegninger på deres mørkeblå trøjer. Året efter blev en lilla og mørkeblå version introduceret af det amerikanske mærke; Pony. Efter to års lilla-pause, så kom den første helt lilla Tottenham udebanetrøje til verden i 98-99 sæsonen med en gylden generation der talte bl.a. David Ginola, Les Ferdinand, Sol Cambell og vores egen Allan Nielsen i truppen. Tottenhams udebanetrøje 11/12 i lilla er dermed et fint spring fra en gylden generation til en anden. Denne gang hedder spillerne Bale, Lennon, van der Vaart og Modric, og er en del af den mest talentfulde spillertrup på White Hart Lane i mange år. Vi synes, at Pumas afskedssalut til Tottenham er helt i orden. Men hvad synes du? Giv dit besyv med i kommentarfeltet nedenfor.