De fleste som følger engelsk fodbold er bekendt med udtrykket scouser om byen Liverpools indbyggere og dermed klubbens fans. Men den nye trøje tager sin inspiration fra dengang man kaldte Liverpools fans Dicky Sams, da de spillede i hvid og blå. En trøje som i design emmer af Liverpools historie. De to Liverpool klubber Everton F.C. Og Liverpool F.C. har faktisk rod i den samme klub som eksisterede under navnet Everton F.C. En disputs om hvordan ejerskabet af Liverpool klubben skulle være, ledte til at Everton FC i 1982 flyttede fra Anfield. Liverpool F.C. forsøgte derefter at optage navnet Everton Athletic, hvilket blev afvist af fodboldforbundet. I 4 år forsatte Liverpool F.C. i hvid og lyseblå på hjemmebane, hvorefter man skiftede til den diametralt modsatte farve rød. Man benyttede dog hvide trøjer med blå shorts og sokker som udebanetrøje året efter. Nu kan man igen se Liverpools stjerner i hvid og lyseblå, når de spiller i Liverpools 3. trøje 11/12, hvilket er første gang siden 1896. Trøjerne drager ikke kun aner tilbage fra klubbens begyndelse i 1890erne. Den tager også designmæssigt udgangspunkt i track tops brugt gennem 1980'erne. På understående billeder ses truppen før kampen kendt for Heysel Stadion tragedien. Det er selvfølgelig den moderniserede tofarvet stribe på tværs af højre skulder, som er hentet fra disse tracktops anvendt gennem '80erne, som er brugt på Liverpools 3. trøje 2011/12. På billedet under kan man se Carragher og Kuyt i adidas fortolkning af track toppene fra deres første sæson som Liverpool tøjleverandør. Det er et fornyet Liverpool hold, som træder ind på banerne til næste sæson. Med indsættelsen af Dalglish som træner har klubben spillet et imponerende efterår. En hel sæson af den slags spil vil give lovende resultater for Liverpool klubben. At vi så får lov til at se Liverpool spillerne i en fodboldtrøje, som emmer af klubhistorie, er jo den slags man som fodboldtrøje entusiast elsker. Selvom der er svært at se farverne, kan man her se den trøje fra 1892-96, som trøjerne har hentet inspiration fra. Hvad synes du om Liverpools tredje trøje 2011-12? Hvad synes du om designkonceptet og udførelsen af designet? Kan du lide, at man på den måde bruger klubbens historie, og danner en usædvalig trøje? Del dine tanker i kommentarfeltet nedenfor.