Vi har tidligere taget et blik tilbage i tiden ved nye trøjelanceringer, og nu er turen så kommet til Arsenal, der netop har fået ny hjemmebanetrøje. Derfor går vi ti år tilbage og ser på klubbens hjemmebanetrøjer siden da. Den nye Arsenal-trøje er lige blevet lanceret, og klubben har valgt at gøre noget ekstra ud af at fejre klubbens 125-års jubilæum. Derfor bliver trøjen holdt i helt klassisk Arsenal-stil med en rød trøje og hvide ærmer. Logoet er til gengæld blevet lavet så det hylder klubbens historie. Du kan forudbestille din nye Arsenal-trøje lige her. Der er med andre ord lagt meget i at holde selve trøjen enkel og lade detaljerne tale for sig selv. Arsenal hjemme 00/02. For mange fans af London-klubben en klassiker, og her spillede en af klubbens store ikoner stadig på holdet. Tony Adams dirigerede forsvaret med rutine og sikkerhed, og anføreren var frygtet af mange. Han er i øvrigt den eneste spiller der har været anfører for et titelvindende hold i tre forskellige årtier. Arsenal blev mestre i denne trøje i 2002, hvor de også vandt FA Cupen. Arsenal hjemme 02/04. En anden stilet trøje, hvor man skiftede sponsor fra SEGA/Dreamcast til telefonselskabet 02. Trøjedesignet fulgte Nikes template med striberne i siden, som bl.a. også Manchester United og Barcelona havde på trøjerne. Arsenal-trøjen var dog stadig unik, og holdt den enkle stil med rød trøje og hvide ærmer. The Gunners tog FA Cupen i 2003 og Premier League i 2004, så også denne trøje var der ganske god succes i. Arsenal hjemme 04/05. Her en Arsenal-trøje, hvor der sker lidt mere. Igen fortsatte man med Nikes generelle template, hvor Nike-logoet sad lidt højere på højre skulder og der var en flig på venstre ærme. Trøjen var stadig typisk Arsenal, men havde en fed, gul stribe rundt langs maven. Arsenal blev i trøjen her nummer 2 i Premier League, men snuppede igen FA Cupen. Arsenal hjemme 05/06. Arsenals sidste sæson på deres gamle stadion, Highbury. Derfor valgte klubben at ære det slidte stadion ved at ændre klubbens trøjefarve til mørkerød, som Arsenal spillede med i tidernes morgen. Trøjen var helt enkel, og kun de guldfarvede sponsorlogoer samt Arsenals logo prydede trøjen. Mange husker måske den sidste kamp, hvor Arsenal vinder 4-2 over Wigan og Henry scorer hattrick og kysser straffesparkspletten. Arsenal kom også i Champions League-finalen, hvor man dog tabte til Barcelona med 2-1 i en højdramatisk kamp, hvor Jens Lehmann blandt andet blev sendt ud. Arsenal hjemme 06/08. Her vendte klubben tilbage til den lysere røde farve og de hvide ærmer, og trøjen havde på siden to striber af guld i hver side. Man skiftede også sponsor til Fly Emirates efter et par sæsoner med O2. Her fik danske Nicklas Bendtner bl.a. markeret sig positivt med en masse gode indhop – især i kampen mod Tottenham, hvor Arsenal slog de bitre rivaler takket være et sent Bendtner-mål. Der var ingen pokaler til Arsenal i denne trøje, og man måtte se Chelsea for alvor begynde at blande sig i topstriden som et fast indslag mens Manchester United tog sig af mesterskaberne. Arsenal hjemme 08/10. Hvis man kan tale om at genoplive en gammel trøje, så er disse sæsoners trøje nok et af de bedste eksempler. Kigger man tilbage til 00/02-trøjen og 98/00-trøjen, så er 08/10-sæsonernes en fantastisk hyldest hertil med de hvide og sorte striber på ærmerne og langs siden. Trøjen er naturligvis lidt mere moderne i snit og detaljer, men alt i alt en smuk hyldest til de gamle, fede trøjer. Arsenal hjemme 10/11. Igen en Arsenal-trøje med hvide ærmer. Denne gang med røde ærmespidser, men ellers er trøjen holdt helt enkel. Arsenal er stadig i håbet om at kunne tage det mesterskabet i år, men efter at have været en seriøs titelkandidat længe, er The Gunners blevet overhalet af deres rivaler fra Chelsea om at true Manchester United. En ny æra er måske på vej, og måske det bliver i klubbens 125. leveår at den skal være mester igen efter 6 års tørke. FOTOS: ALL OVER