En af Danmark største fodboldklubber, Farum Boldklub, har dags dato underskrevet en klubaftale med Unisport som omfatter klubbens 1250 medlemmer og 80 hold. Den over 100 år gamle traditionsklub har søgt nye veje, for i fremtiden at sikre en tilfredsstillende levering og service, af klubbens tøj- og udstyrsleverencer. Aftalen med Unisport, er samtidig en forlængelse med tøjgiganten Nike, som fortsætter med at være Farum Boldklubs tøjleverandør. ”I Unisport har vi fundet en leverandør som matcher vores forventninger og høje krav, samtidig med at vi kunne fortsætte med Nike, hvilket er vigtigt. Vi blev fra starten mødt af Unisports unge men seriøse profil, og var aldrig i tvivl om at vi kom i gode hænder. Man mærker passionen for at levere et godt produkt, og en god service. Muligheden for at alle vores medlemmer online kan købe Farum Boldklub tøj, er en unik mulighed for at vi kan differentiere os”, fortæller formand Erik Berendt. Unisport har det seneste år, arbejdet målrettet med at styrke virksomhedens Team Sport profil og drage fordel af de muligheder webshoppen giver klubberne. En klub med historie helt tilbage i 1910, og den mængde medlemmer passer perfekt i den strategi fortæller Team Sport ansvarlig i Unisport, Kenneth Sørensen: ”Det er glædeligt, at Farum Boldklub kan se potentialet i et samarbejde med os. Jeg tror personligt at medlemmerne vil blive rigtig glade for de muligheder vi tilbyder og glæder mig til at yde klubben og dens medlemmer en fantastisk service de kommende år” . Aftalen med Farum Boldklub er Unisports 7. klubaftale, men virksomheden satser på at kunne udvide med et væsentligt antal klubber i løbet af 2011. ”Vi ønsker naturligvis at øge mængden af klubaftaler, da Team Sport er blevet en vigtig del af virksomhedens profil. Samtidig er vores fokus også på de aftaler vi allerede har, da vi under ingen omstændigheder vil forringe vores serviceniveau. Tingene skal gå hånd i hånd”, udtaler direktør i Unisport, Filip Domagala.