I Unisport har vi altid sat en stor ære i, ikke blot at have det store klubbers trøjer, men i særdeleshed at have fodboldtrøjer fra klubber, som man ikke kan købe i hveranden sportsforretninger. Ikke alle klubber har det samme antal fans, men ikke desto mindre skal fans af mindre klubber også have mulighed for at købe deres favoritholds trøjer. Derudover kan vi se at de mindre klubbers trøjer er populære, for de er sjældne og har noget kultstatus over sig. Nu har fået en sendning smarte fodboldtrøjer hjem fra tre af Europas største ligaer. I Spanien er det ofte Barcelona og Real Madrid som løber med de store overskrifer. Det er selvfølgelig også dem som sælger flest trøjer. Nu kan vi præsentere Osasuna fra Pamplonas trøjer i vores produktsortiment. Osasuna ligger efter fire runder nummer 11 i La Liga. Osasuna Hjemmebanetrøje – Osasuna Udebanetrøje Lige under Osasuna på 12. pladsen i La Liga finder vi Real Sociedad. Oprykkerne har ellers altid haft ry for at være et stabilt midterhold i den bedste række, som kunne drille selv de store klubber når de kom på besøg på Estadio Anoeta. Raul Tamudo & Co. trøjers er nu også på lager her hos Unisport. Real Sociedad Hjemmebanetrøje - Real Sociedad Udebanetrøje En anden spansk traditionsklub som vi nu kan præsentere trøjer med er Sporting Gijon. Klubben er en ud af blot 9 klubber i Spanien som aldrig har spillet i en lavere række end 2. division. Klubben bryster sig desuden med at være den klub i Spanien med det ældste fodboldstadion. El Molinon stadion kan rumme knap 30.000 mennesker. Sporting Gijon Hjemmebanetrøje En klub som vil give genlyd i mange danskeres øre er Getafe. Vi kan i sandhed præsentere et væld af trøjer til Michael Laudrups gamle klub, som for nylig slog OB med 2-1 i Europa League. Det er med stolthed at vi kan præsentere hele 4 trøjer fra den lille Madridklub som vandt mange hjerter, da de smed en 3-1 føring væk i de døende minutter imod mægtige Bayern München for få år siden. Getafe Hjemmebanetrøje Getafe Udebanetrøje Getafe 3. trøje Getafe Europa League trøje Sevilla havde også dansk islæt for få år tilbage, da Christian Poulsen huserede på midtbanen. Sevillas sæson led et alvorligt knæk, da man røg ud af Champions League Play Off imod Braga, så nu må man tørne ud i Europa League i stedet for. Sevillas trøje er fra Joma. Sevilla Hjemmebanetrøje Eften denne rundtur i det spanske, kigger vi nu imod den italienske Serie A, hvor det tidligere storhold Parma kæmper for at komme tilbage til toppen af italiensk fodbold efter en sæson i Serie B. Sidste sæsons flotte 8. plads skal opfølges i år, så tilskuerne på Stadio Tardini kan drømme om en ny storhedstid. Parma Hjemmebanetrøje – Parma Udebanetrøje Det sydlige Italien har længe ligget bag ved Norditalien når det kom til fodbold. Bari er dog en af de klubber som holder fanen højt, og i sidste sæson kom man f. eks ubesejret igennem de to kampe imod de senere Treble vindere Inter . Baris trøje som benyttes på Stadio San Nicola er nu på lager her hos Unisport. Bari Hjemmebanetrøje I Bergamo i Norditalien har Atalanta altid stået i skyggen af Inter og Milan i nabobyen Milano. I sidste sæson kæmpede man i lang tid med Bologna om at undgå nedrykning. Desværre enten sæsonen med at Atalanta måtte en tur i Serie B. Klubbens trøje er dog stadig en klassiker og bestemt et kig værd. Atalanta Hjemmebanetrøje Rundturen slutter i England hvor londonklubben West Hams trøje netop er landet på lager. Under Gianfranco Zolas ledelse i sidste sæson blev klubben reddet fra nedrykning. West Ham er en klub med stolte traditioner, og deres trøje plejer altid at være blandt de mere populære trøjer at købe. West Ham Hjemmebanetrøje Sunderlands seneste mesterskab kan dateres helt tilbage til 1936. Sydenglænderne drømmer da heller ikke i disse år om mesterskaber, men om overlevelse i landets bedste række. Sunderland er kommet fint fra start i den nye sæson med en flot 11. plads. Klubbens stribede trøje er nu på lager. Sunderland Hjemmebanetrøje Wolverhampton er en anden klub vis storhedstid ligger en del år tilbage. Klubben er i Danmark mest kendt for ofte at komme på skærm i Tipslørdag i 1970´erne. Derfor er trøjen også ganske populære i Danmark, og ulvene indtager da også en habil 15. plads i Premier League efter de første 5 runder. Wolverhampton Hjemmebanetrøje Vi håber at vores brugere vil tage godt imod disse nye trøjer. Vi sætter en stor ære i at servicere vores brugere med trøjer som man ikke lige finder på butikshylderne i Skandinavien. Du finder hele samlingen af de nye trøjer her Hvad synes I om trøjerne? Hvilke af dem skal have? Vi vil som altid meget gerne høre jeres mening i kommentarfeltet forneden.