Kampene mellem F.C. København og Brøndby IF har siden den første kamp d. 6/9 1992 været den største klubkamp i Danmark. Søndag tørner de to rivaler ud i historiens 72. udgave af New Firm, som kampen kaldes, i Parken. Her hos Unisport har vi begge de to storklubbers fodboldtrøjer på lager. Brøndbys gule og blå fodboldtrøje repræsentere de gamle dyder som klubfølelse, sammenhold og at alle er lige vigtige for klubben, uanset om man træner klubbens 5. hold eller er Direktør Per Bjerregaard. Klubbens motto ”Supra Societatem Nemo” som betyder ”ingen over fællesskabet” på latin, illustrerer disse meget dybe sociale dyder. Den nye Brøndby trøje har i år fået en gevaldig ansigtsløftning. Den gule nuance er blevet lysere, og de blå detajler er blevet mere marineblå, hvor de har været kraftig blå på tidligere trøjer. Den nye Brøndby fodboldtrøje skal illustrere en ny æra for den sovende gigant på den københavnske vestegn. I F.C. København nyder man for tiden Champions League succesen og lader op til søndagens kamp om Storkøbenhavn. F.C. Københavns fodboldtrøje er i den klassiske hvide farve. Trøjen, som er fra italienske Kappa, er sublim i sin enkelhed og er et must for fans af byens hold. Som i alle andre store kampe, er det ofte de direkte dueller som bliver afgørende. Mange spår at duellen mellem Max von Schlebrügge og Dame´ Ndoye bliver afgørende. Angriberen blev den helt store helt i tirsdags, da han iført Nike Mercurial Vapor SuperFly Cactus II fodboldstøvler, headede 1-0 målet ind i Champions League. Hvis Brøndby skal hente en sejr i Parken, så skal de sætte deres lid til at Michael Krohn- Dehli er i topform. Den tidligere Ajax spiler havde i den grad sine Adidas AdiZero fodboldstøvler skruet rigtigt på da han satte et fantastisk frispark ind i weekendes kamp imod SønderjyskE. Hvad enten du er fan af F.C. København eller Brøndby, så er det i hvert fald lagt op til et brag af en kamp på søndag, og det bliver spændende at se hvem der har håneretten ved formiddagskaffen på diverse arbejdspladser rundt omkring i Storkøbenhavn, mandag morgen. Her hos Unisport kan du bestille både Brøndbys fodboldtrøje og F.C. Københavns forboldtrøje her på sitet. Begge trøjer koster 399.- for børnestørrelser, og 499.- for voksenstørrelser. Rigtig god kamp søndag