Klubben er en af de mindre i Europa, men alligevel en af de mest populære i Unisport, Europa og Danmark. Den hedder St. Pauli, er fra Hamborg og er en af meget få kult-klubber. Interessen for FC St. Pauli er enorm, og på trods af klubbens begrænsede sportslige succes, er kendskabet til klubben rundt omkring i fodboldverdenen ikke til at kimse af. FC St. Pauli er en udløber af fodboldklubben Hamburg-St. Pauli Turn-Verein, der blev grundlagt i 1862. Efter et helt århundrede i lavere divisioner, rykkede klubben for første gang op i Bundesligaen i 1977. Dette blev dog en kort fornøjelse for de ambitiøse nordtyskere, idet de rykkede ned efter en enkelt sæson. Sidenhen har Hamburg-klubben primært huseret i 2. Bundesliga, men har dog haft et par korte optrædener i Bundesligaen, senest i sæsonen 2001/02. Når talen falder på FC St. Pauli, vil de fleste automatisk tænke på kult-klubbens specielle fankultur, hvilket ikke er helt uden grund. FC St. Pauli har en meget stor og trofast tilhængerskare, hvilket bl.a. kommer til udtryk ved et næsten altid udsolgt Millerntor Stadion. Blandt andet grundet fankulturen og de tætte bånd til den venstrepolitiske fløj, har klubben rigtig mange tilhængere udenfor Tyskland, da den nærmest er blevet et ikon for mange. Også i Danmark, hvor vi hvert år oplever stor interesse fra danske fodboldfans, der bare eje noget med det velkendte dødningehovede på eller med klubnavnet. Så er det nærmest uanset, hvilken slags merchandise der er tale om, sålænge det er med til at støtte op omkring klubben og selve projektet St. Pauli. Derfor er det nu med glæde, at vi igen kan præsentere et stort udvalg med Hamborg-klubbens nyeste og bedste fanartikler. Udvalget er bredt og stort, hvorfor du vil kunne finde alt fra t-shirts og trøjer, til badeænder, brødristere og nøglesnore. Med andre ord, så kigger du nok ikke forgæves, hvis du er St. Pauli fan og kigger i vores kategori her på Unisport.dk. Klik her for at se meget mere St. Pauli fodboldtrøjer og merchandise. Holder du også med Pauli? Hvorfor er du faldet for kultklubben? Hvad synes du om deres nye produkter her på Unisport.dk? Lad os høre din mening herunder i vores altid varme debat.