Så er det blevet tid til at glæde de mange tilhængere af FC St. Pauli. Vores lager er netop blevet fyldt med spillertøj i både voksen- og børnestørrelser fra den tyske kult-klub og er nu til salg her på siden. Interessen for FC St. Pauli er enorm, og på trods af klubbens begrænsede sportslige succes, er kendskabet til klubben rundt omkring i fodboldverdenen ikke til at kimse af. FC St. Pauli er en udløber af fodboldklubben Hamburg-St. Pauli Turn-Verein, der blev grundlagt i 1862. Efter et helt århundrede i lavere divisioner, rykkede klubben for første gang op i Bundesligaen i 1977. Dette blev dog en kort fornøjelse for de ambitiøse nordtyskere, idet de rykkede ned efter en enkelt sæson. Sidenhen har Hamburg-klubben primært huseret i 2. Bundesliga, men har dog haft et par korte optrædener i Bundesligaen, senest i sæsonen 2001/02. Efter en årrække med begrænset succes i både næstbedste og tredjebedste række, topper St. Pauli i øjeblikket 2. Bundesligaen med 13 points efter fem kampe. Håbet om et snarligt gensyn med St. Pauli lever således i bedste velgående. Når talen falder på FC St. Pauli, vil de fleste automatisk tænke på kult-klubbens specielle fankultur, hvilket ikke er helt uden grund. FC St. Pauli har en meget stor og trofast tilhængerskare, hvilket bl.a. kommer til udtryk ved et næsten altid udsolgt Millerntor Stadion. Ud over at levere støtte til klubben og skabe en fantastisk atmosfære omkring kampene, deltager fansene også aktivt i klubbens drift på en mere alternativ måde. Klubledelsen, der iøvrigt består af flere aktive fans, rådfører sig ofte hos fangrupperne, hvilket bl.a. resulterer i, at St. Paulis passionerede fanskare har en væsentlig indflydelse på klubbens merchandise. Til denne sæson har klubben fået nye spillertrøjer. Trøjerne er ligesom i de forgangende sæsoner af mærket Do You Football. Hvorvidt fansene har været involveret i designet af disse, skal være usagt. Dog kunne noget dog tyde på dette, idet hjemmebanetrøjen er holdt i den sædvanlige brune farve og altså ikke bryder med traditionen. Udebanetrøjen hvid, og er ligesom hele hjemmebanesættet mulig at få fingrene i her på siden. Så køb dit FC St. Pauli spillertøj her på siden, hvis du er fan af den tyske kult-klub.