Fra det ene betting-firma til det andet. Sevilla har underskrevet en 2 årig aftale med det asiatiske online spillefirma 12BET.com. Dermed overtager de fra klubbens tidligere sponsorer 888.com som var i samme branche. Aftaler mellem betting-firmaer og fodboldklubber bliver mere og mere almindeligt i moderne fodbold. Store europæiske klubber som AC Milan og Real Madrid har haft Bwin på trøjerne i noget tid nu og hele 6 hold i Premier League sidder også på aftaler med forskellige firmaer i den branche. Nemlig Bolton, Sunderland, West Ham, Wigan, Wolves og Hull. I den andalusiske storby Sevilla fortsætter man også i dén dur. Man har nemlig netop underskrevet en 2-årig aftale med det asiatiske selskab 12BET.com som vil figurere på spillernes maver de næste 2 år frem. 12BET.com tager over fra et andet betting-firma, nemlig 888.com som under tiden har været med i mange gode og tragiske øjeblikke i klubbens historie. Herunder kan man nævne UEFA-cup triumferne i 2006 og 2007 og forsvarsspilleren Antonio Puertas frygtelige død i 2007. Sevillas præsident Jose Maria del Nido sagde følgende om den nye aftale: ”Vi er entusiastiske over kunne arbejde sammen med 12BET om at accelerere klubbens internationale udvikling.” General-direktøren fra 12BET Andrea Hector havde følgende at sige om aftalen med Sevilla: ”Vi lægger en masse i udviklingen af 12BET som brand og har i lang tid ledt efter en partner i fodboldverdenen. Sevilla havde en fremragende sidste sæson, hvor de kvalificerede sig direkte til Champions League gruppespillet. Vi ser dette som en glimrende mulighed for at booste den internationale udvikling af begge brands.” Næste søndag bliver første gang Sevilla får lov til at trække i den nye trøje når man starter den nye, spændende La Liga-sæson med en udekamp mod Valencia. Hvad synes du om at antallet af betting-firmaers sponsorater i store klubber stiger? Sender det et forkert signal eller er ligesom alle andre.. Deltag i debatten herunder. Billedet: Sevillas Luis Fabiano i duel med danske Simon Kjær under en træningskamp mellem Palermo og Sevilla d. 8 August.